Artykuły o zdrowiu

Palacze w średnim wieku o silnie pomarszczonych twarzach mają 5-krotnie wyższe ryzyko poważnej
choroby płuc - tzw. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), niż palacze z mniejszą liczbą zmarszczek - wynika z artykułu na łamach pisma "Thorax".
Czarnobyl pozostaje w powszechnej opinii symbolem atomowej katastrofy, ale rzeczywiste skutki awarii są przedmiotem kontrowersji. Do awarii doprowadziła wadliwa konstrukcja, niekompetencja i głupota. Jednak czarnobylski reaktor wybuchł jak przegrzany kocioł, a nie jak bomba atomowa.
Coraz więcej kulturystów nielegalnie przyjmuje lek na raka piersi, by uniknąć powiększania się "biustu" pod wpływem steroidów - informuje pismo "Journal of the Royal Society of Medicine". Wielu bywalców siłowni ma spaczony wizerunek własnego ciała. Mimo morderczych treningów wciąż wydają się sobie za wątli, co bywa nazywane "bigoreksją".
Stosowana eksperymentalnie w Wielkiej Brytanii terapia elektryczna (NET) wydaje się przynosić dobre wyniki w leczeniu osób uzależnionych od heroiny. Umieszczony w kieszeni stymulator wysyła impulsy elektryczne do elektrod przylepionych za uszami.
Fundacja multimiliarderów Billa i Melindy Gatesów przeznaczy 500 mln dolarów na światowy fundusz walki z AIDS, gruźlicą i malarią - poinformowała fundacja, na kilka dni przed rozpoczęciem międzynarodowej konferencji na temat AIDS.
Sok z wiśni może łagodzić bóle mięśni po intensywnych ćwiczeniach - wynika z pracy, którą zamieszcza pismo "British Journal of Sports Medicine". Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Vermont w Burlington przeprowadzili badania na grupie 14 młodych mężczyzn. Wszyscy przeszli trening, który polegał na maksymalnym napinaniu i rozciąganiu mięśni ramienia.
Prąd elektryczny odgrywa ważną rolę w gojeniu się ran - dowiódł międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykazali też, że manipulując polem elektrycznym w miejscu uszkodzenia tkanki można przyspieszyć proces gojenia.
Wprowadzone niedawno na polski rynek pompy insulinowe z ciągłym odczytem poziomu glukozy w czasie rzeczywistym dają większe bezpieczeństwo między innymi chorym na cukrzycę kobietom ciężarnym i dzieciom.
Odkrycie białka zwanego "kontrolerem tłuszczu" może pomóc w leczeniu cukrzycy, nowotworów i mukowiscydozy. Naukowcy z University of Dundee znaleźli związek pomiędzy mukowiscydozą, rakiem, cukrzycą i otyłością.
W Wielkiej Brytanii odnotowano pierwszy przypadek zgonu związanego z zespołem przewlekłego zmęczenia - informuje "New Scientist".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności