Artykuły o zdrowiu

Terapia poprzez taniec była wykorzystywana od wieków, choć wtedy jeszcze raczej intuicyjnie zdawano sobie z tego sprawę. Część tańców szamańskich i plemiennych, które są wspaniałym przykładem integracji i wspólnoty przetrwała do dziś, podobnie jak stare tańce greckie, armeńskie, rosyjskie czy kurdyjskie.
W pracy i w domu należy w miarę możliwości się ruszać. Z badań opublikowanych przez „Archives of Internal Medicine” wynika, że zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej pogarsza zdrowie nawet u osób, które uprawiają sport.
Osoby cierpiące na bezdech senny, który polega na regularnym zatrzymywaniu oddechu podczas snu, są bardziej narażone na depresję. To kolejne schorzenie, po m.in. chorobach układu krążenia i cukrzycy typu 2, których ryzyko jest wyższe u osób z bezdechem sennym.
Choć nie są bezpośrednimi ofiarami stresu pourazowego to doświadczają go poprzez kontakt z poszkodowanymi i udział w akcjach ratunkowych. Badacze z wrocławskiego wydziału SWPS sprawdzili, na jakie obciążenia narażeni są specjaliści od interwencji kryzysowych.
Amatorzy jedzenia typu fast-food mogą być bardziej narażeni na depresję. Naukowcy hiszpańscy z Uniwersytetu w Las Palmas na wyspie Gran Canaria oraz z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród blisko 9 tys. osób, u których nigdy wcześniej nie występowała depresja i którzy nie stosowali leków przeciwdepresyjnych.
Zmysł węchu pełni wiele ważnych funkcji. Reguluje m.in. przyjmowanie pokarmu (wpływając na smak jedzenia) czy pozwala zauważyć zagrożenie w otoczeniu (jak pożar). Oddziałuje też na komunikację z innymi (rola w doborze partnera i wyczuwaniu emocji innych osób).
Zaczyna się wiosna - to idealny moment, by wyrwać się z zimowego marazmu, nabrać kondycji i... przestać tracić czas w korkach. Innymi słowy - należy przesiąść się na rower: zdrowy oraz, paradoksalnie, jeden z najszybszych miejskich pojazdów.
W czasach Junga wiele osób przeżywających psychozy czuło się prześladowanych przez Jezuitów. W czasach współczesnych częściej występują urojenia związane z Internetem, telewizją i kamerami – czytamy w książce "Rozmowy po końcu świata". Jedna z pacjentek przeszukiwała ciągle w łazienkę, bo była przekonana, że jest w niej zamontowana przez sąsiada niewidzialna kamera. Inny chory słyszał głosy "skocz z okna" oraz "zabij się, albo my cię zabijemy".
Amerykańscy naukowcy twierdzą, że zbyt krótki sen może przyczyniać się do problemów z nadwagą. Ich badania sugerują, że osoby, które śpią mniej niż sześć godzin konsumują więcej kalorii.
„Dni Zdrowia z AKAMEDIK” to kolejna ogólnopolska inicjatywa organizowana przez sieć placówek medycznych AKAMEDIK. Akcje profilaktyczne dla studentów, tym razem zostaną przeprowadzone zarówno w uczelniach, jak i w placówkach AKAMEDIK w czterech miastach Polski.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności