
Według analizy przeprowadzonej na potrzeby raportu „Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia 2016” najbardziej sprawnymi systemami ochrony zdrowia mogą pochwalić się województwa świętokrzyskie, zachodniopomorskie i lubuskie. Raport został przygotowany już po raz trzeci przez firmę doradczą PwC oraz zespół www.dane-i-analizy.pl.

W dzisiejszych czasach rola stomatologa zmieniła się. Pacjenci zgłaszają się do niego nie tylko z powodów zdrowotnych, czyli próchnicy lub bólu zęba, ale również ze względów estetycznych. Nowoczesna stomatologia i ortodoncja z założenia mają poprawiać komfort życia pacjenta, a więc wpływać również na estetykę twarzy, a ta w bardzo dużym stopniu zależy właśnie od prawidłowego zgryzu i zdrowych zębów.

To, że wraz z wiekiem pogarsza się wzrok, nie jest żadną tajemnicą. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że problem ten dotyczy każdego z nas – i to już około 40 roku życia. W tym okresie u większości osób zaczynają występować pierwsze objawy prezbiopii. Praca przy komputerze oraz czytanie sprawiają coraz większe trudności, ponieważ litery wydają się być rozmazane i nieczytelne. Problemy te dotyczą czytania lub oglądania obiektów znajdujących się w odległości 30-40 centymetrów.

Wraz z rozpoczynającym się rokiem akademickim, rusza największa w Polsce zbiórka krwi. Edycja jesienna startuje w październiku a kończy w grudniu, angażując tym samym 37 uczelnie w 15 miastach. - Co roku poszerzamy swoją działalność w kwestii ratowania życia człowieka oraz jego zdrowia i bezpieczeństwa – mówi Gabriela Adamowicz, koordynatorka projektu.

Nastała jesień, kapryśna i słotna pora roku, w której wzmaga się liczba przeziębień oraz chorób. Zmiany temperatur, które wpływają negatywnie na odporność, sprzyjają wszelkiego rodzaju infekcjom. Tymczasem już trzeba zacząć przygotowywać organizm na zimę, która w tym roku może zaskoczyć mrozem i chłodem.

Nie leczysz zębów, możesz mieć problemy… w łóżku. Choroby dziąseł np. paradontoza, mogą być jednym ze źródeł zaburzeń erekcji - podaje Journal of Sexual Medicine.

Gdy ktoś panikuje, inni mogą odczuwać jego zaniepokojenie. Gdy inni się śmieją, nam także łatwiej się uśmiechać. Część emocji nie należy wyłącznie do nas, przejmujemy je od osób w naszym otoczeniu. Jak mózg przetwarza tak złożone, społeczne emocje? Pierwsze zarysy odpowiedzi wyłaniają się z badań Instytutu Nenckiego, obecnie realizowanych w ramach prestiżowego europejskiego grantu ERC, przyznanego dr Ewelinie Knapskiej.

Jak często obserwujesz swój język? Jest nie mniej ważny niż zęby lub dziąsła. W medycynie chińskiej jest podstawą diagnostyki, od której zaczyna się badanie fizykalne pacjenta. W medycynie konwencjonalnej jest jednak niedoceniany, a przecież jego nietypowy wygląd, zmiana ubarwienia, obrzęk, z pozoru niewinne krostki lub plamki, mogą dostarczyć informacji na wagę złota o zdrowiu pacjenta.
Jak pokazują wyniki badania CBOS dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, aż jedna trzecia Polaków zapomina o regularnych badaniach oczu. Ponad jedna trzecia respondentów, zdeklarowała, iż ostatnio badała wzrok ponad dwa lata temu, a 7 % zdradziło, że nigdy nie badało swoich oczu. Zadbajmy o ten jeden z najważniejszych zmysłów i wybierzmy się na kontrolę wzroku apelują okuliści w Światowy Dzień Wzroku.

Stresujemy się coraz więcej i coraz częściej. Praca, obowiązki domowe, rodzina, zdrowie, oczekiwania wobec siebie i innych, finanse, brak czasu, szybkie tempo życia, a nawet z pozoru błahe korki czy źle odstawiona szklanka, potrafią wywołać lawinę niepotrzebnych emocji.