Artykuły o zdrowiu

Zbyt sucha błona śluzowa powoduje nie tylko chrypkę czy drapanie w gardle, ale również brak odpowiedniej ochrony przed bakteriami i wirusami, co skończyć się może stanem zapalnym. Aby nawilżać jamę ustną należy nawadniać cały organizm, stosować zioła, miód, inhalacje z olejków, spraye do gardła, jak i unikać używek.
Zima nie jest ulubioną porą roku dla naszych oczu. Mróz, wiatr, niskie temperatury oraz ograniczona w świeże owoce i warzywa dieta zdecydowanie nie sprzyjają dobrej kondycji narządu wzroku. Co powinniśmy jeść zimą, aby wspomóc funkcjonowanie układu wzrokowego?
Przyszedł sezon chłodów, kiedy częściej myślimy o zabezpieczeniu się przed przeziębieniem czy grypą. W aptekach i placówkach opieki zdrowotnej są dostępne szczepionki przeciw grypie, do których namawiają lekarze specjaliści. A jeśli możesz zaszczepić się w miejscu pracy, sprawa robi się bardzo prosta.
Jak co roku, w okresie między listopadem a styczniem wiele osób skarży się na tzw. zimową chandrę. Czynnikami bezpośrednio wpływającymi na sezonowy spadek nastroju i brak przysłowiowego „power’a” mogą być krótsze dni, niskie temperatury za oknem, czy po prostu… zbytnio obciążone jelita!
Jesienią i zimą powinniśmy dodatkowo chronić nasze zęby. Spadek temperatury, zimny wiatr i gorące napoje mogą sprawić, że nieraz poczujemy nagły i przeszywający ból zęba. Jak się przed tym uchronić?
Badania prenatalne, w tym badania przesiewowe i diagnostyczne mogą dostarczyć cennych informacji na temat zdrowia dziecka m.in. wykryć wady wrodzone lub choroby genetyczne. Mimo to wiele par wciąż ma wątpliwości, czy są bezpieczne dla płodu i czy rzeczywiście warto je wykonywać. Jaka jest prawda?
Ból zęba należy do najbardziej uciążliwych dolegliwości. Może objawiać się w postaci ucisku, pulsowania, a nawet mieć charakter promieniujący na całą szczękę, okolice uszu i głowę. Jego przyczyną najczęściej jest zapalenie miazgi, chociaż nie zawsze. Gdzie jeszcze leży źródło bólu zęba?
Stres nie jest zjawiskiem nowym – zapewne istnieje tak długo, jak istnieje świat. W przeszłości stres mobilizował do podejmowania konkretnego działania, przede wszystkim do walki lub ucieczki - pozwalał zwyciężyć przeciwnika, obronić rodzinę czy też zdobyć pożywienie w niebezpiecznej potyczce z dzikimi zwierzętami.
To, że wraz z wiekiem pogarsza się wzrok, nie jest żadną tajemnicą. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że problem ten dotyczy każdego z nas – i to już około 40 roku życia.
Dbanie o odpowiednią dietę jest pozytywnym zjawiskiem. Dzięki zdrowym posiłkom czujemy się lepiej, mniej chorujemy, dłużej cieszymy się dobrym samopoczuciem. Czasem bywa jednak tak, że troska o zdrową dietę zamienia się w obsesję, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. To ortoreksja, poważne zaburzenie natury psychicznej, o którym na szczęście wiemy coraz więcej.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności