
Jeśli chodzi o minerały, bez których nie może obejść się nasz organizm, najczęściej wymienia się wapń, żelazo i magnez. Bez wątpienia pierwiastki te są niezbędne, abyśmy mogli cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, jednak nie są jedynymi, których nasze ciało bardzo potrzebuje. Szarą eminencją wśród minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest potas.

„Bezczynne” opalanie na plaży w egzotycznych krajach, wędrówki górskimi szlakami czy poznawanie kultury i tradycji innych krajów – niezależnie od tego, w jaki sposób spędzimy najbliższy okres urlopowy, musimy pamiętać o najważniejszej zasadzie wyjazdów wakacyjnych – bezpieczeństwie. Podczas okresu letniego jesteśmy narażeni m.in. na intensywne promieniowanie słoneczne, które niesie ze sobą wiele zagrożeń dla naszego zdrowia. Jak bezpieczne odpoczywać podczas wakacji i dlaczego tak ważna jest codzienna profilaktyka – odpowiada dr n. med. Krzysztof Tosiak, dermatolog-wenerolog w Centrum Medycznym Damiana.

Łysienie to wstydliwy problem, który dotyka osoby w różnym wieku bez względu na płeć. Trudny do zaakceptowania proces powoduje złe samopoczucie i kompleksy. Na szczęście z łysieniem obecnie można sobie poradzić.

W ramach akcji edukacyjnej „Akromegalia – zwróć uwagę” ruszyła infolinia dla osób chorych na akromegalię oraz ich bliskich. Dzwoniąc pod numer 797 140 190, chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnej konsultacji z endokrynologiem, który udzieli informacji na temat objawów, diagnostyki oraz możliwości leczenia akromegalii w Polsce. Infolinia będzie czynna w każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach 16:00 – 19:00.

“W końcu się wyśpię!” - to zdanie najczęściej pada, kiedy rozpoczynamy urlop. Każdy wyobraża sobie, że bez obowiązku wyjścia do biura codziennie obudzi się wypoczęty i wyspany. Jak się okazuje, to czy jesteśmy wypoczęci, nie zależy tylko od tego, ile godzin śpimy. Lekarze mówią, że dorosły człowiek potrzebuje osiem godzin snu. Jeśli codziennie idziemy spać i wstajemy o tej samej porze, nawet mniej godzin snu pozwoli nam być wyspanym. Od czego więc zależy jakość naszego snu? Co nam najbardziej szkodzi?
Przed nami wakacje – czas relaksu, regeneracji i jednocześnie okazja do znalezienia najlepszego sposobu na odstresowanie się.

Bakterie wywołujące próchnicę sieją spustoszenie w całym organizmie. Zmiany skórne, problemy z oczami, choroby serca, nerek czy stawów mogą być spowodowane ogniskami zapalnymi w jamie ustnej. Zaniedbane zęby prowadzą do rozwoju groźnych schorzeń, niektóre z nich mogą powodować zagrożenie dla życia, rzadko jednak zdajemy sobie z tego sprawę.

O szansach i wyzwaniach związanych z obrazowaniem molekularnym i hybrydowym w kardiologii dyskutowali eksperci w dniach 7-8 czerwca we Wrocławiu. Panel pt. „Obrazowanie hybrydowe
w kardiologii: modny gadżet czy obiecujące narzędzie?” odbył się w ramach I edycji Cardiology Innovations Days, inicjatywy nakierowanej na poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, poprawiających stan zdrowia i jakość życia pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom techniczno-technologicznym w terapii chorób serca, polscy pacjenci mogą żyć dłużej i w lepszej jakości życia. To jest w zasięgu naszych możliwości – mamy ogromny potencjał, ale zmiany regulacyjne muszą nadążać za postępem technologicznym – stwierdzili eksperci I edycji Cardiology Innovations Days. O wyzwaniach związanych z nowoczesną terapią chorób serca w dniach 7-8 czerwca dyskutowali we Wrocławiu klinicyści, biotechnolodzy, inżynierowie i kreatorzy polityki zdrowotnej z Polski i wielu krajów Europy.

Zdrowe i atrakcyjne nogi na lato – to cel wielu kobiet. Przed nami przecież weekendowe
i wakacyjne wyjazdy – piesze wycieczki, chodzenie po górach, plażowanie i długie spacery.
Z pięknej pogody za oknem i ciepłych wieczorów chcemy korzystać jak najdłużej. Jednak zmęczone, opuchnięte i ciężkie nogi często powodują, że z braku sił rezygnujemy z wielu aktywności. Żadna
z nas nie lubi widoku pajączków na nogach czy pojawiających się żylaków. Jak więc wspomóc prawidłowe krążenie krwi i zadbać o dobrą formę naszych ud i łydek – opowiada dr n. med. Krzysztof Witkowski, chirurg naczyniowy w Centrum Medycznym Damiana.