Artykuły o zdrowiu

Naukowcy amerykańscy z Uniwersytetu Portland (stan Oregon) ustalili, że długi i głęboki nocny sen przedłuża życie człowieka - informuje londyński dziennik "Daily Express".
W przypadku osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe tłumienie złości może prawie trzykrotnie zwiększyć ryzyko zawału i przedwczesnej śmierci - informują naukowcy na łamach "American Journal of Cardiology".
Zsiadłe mleko pomaga w leczeniu przewlekłego zapalenia żołądka, wywołanego na przykład nadmiernym spożyciem kwasu acetylosalicylowego, czyli aspiryny - informuje pismo "World Journal of Gastroenterology".
Magnetyczne nanocząstki, których powierzchnia zmodyfikowana została substancją chemiczną pełniącą rolę "adresu" dla białkowych receptorów komórek bakteryjnych, umożliwia mechaniczne usunięcie mikroorganizmów z analizowanej próbki. Nowy materiał może być zastosowany nie tylko do dezynfekcji, ale również do detekcji chorobotwórczych drobnoustrojów - informuje "Organic & Biomolecular Chemistry".
Palenie powinno być zakazane zdaniem brytyjskich lekarzy zarówno w samochodach, jak i w miejscach publicznych, w których gromadzą się młodzi ludzie - informuje serwis "BBC News/Health".
Przeszczep nerki od żywego, spokrewnionego dawcy nie zagraża jego zdrowiu, daje lepsze wyniki i wzmacnia więzi rodzinne - przekonywali uczestnicy konferencji prasowej "Żywy dawca nerki 2-1=2".
Nowatorską w kraju aparaturę pozwalającą na kontakt z całkowicie sparaliżowanymi pacjentami, zaprezentowano w piątek w Toruniu. Instalacja odczytuje ruch gałek ocznych i przetwarza te informacje na komunikaty głosowe.
Badanie glukozy we krwi metodą laboratoryjną służy rozpoznaniu cukrzycy i okresowej jej kontroli. Wyniki uzyskane w laboratorium różnią się znacznie od wskazań glukometrów.
Co roku w Polsce na nowotwory krwi zachorowuje ok. 10 tys. osób. Każdy chory ma szansę wrócić do zdrowia dzięki przeszczepowi szpiku. Do tego potrzebni są potencjalni dawcy, czyli osoby, które oddadzą krew i zgodzą się zapisać do w specjalnego rejestru.
37-letnia Michelle Mack z Falls Church w amerykańskim stanie Wirginia ma tylko jedną półkulę mózgową, a mimo to - ku zaskoczeniu lekarzy - prowadzi prawie normalne życie - informuje we wtorek telewizja CNN.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności