
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali metodę, która pomoże we wcześniejszym zdiagnozowaniu uszkodzenia nerek spowodowanego cukrzycą. Co więcej pozwoli ona również rozpoznać ryzyko wystąpienia niewydolności nerek. Badacze odkryli, że mikropęcherzyki znajdujące się w moczu mogą zostać nowym biomarkerem choroby cukrzycowej nerek.

Witamina E znana jest przede wszystkim jako witamina życia i młodości. Opóźnia procesy starzenia skóry, ma działanie antyoksydacyjne, a także jest niezwykle istotna w prawidłowym przebiegu ciąży. Okazuje się jednak, że to nie wszystko, a o mnogości zalet witaminy E warto wiedzieć jak najwięcej.

Zdrowa, różnorodna dieta to jeden z fundamentów mocnych zębów. Jakich minerałów i witamin nie powinno zabraknąć w naszej diecie, aby cieszyć się atrakcyjnym uśmiechem jak najdłużej?

Luty i marzec to miesiące, w których notuje się najwięcej zachorowań na grypę. Powszechne stają się także przeziębienia, które choć mniej groźne, mogą trwać nawet do 10 dni. Czy możemy w jakiś sposób zmniejszyć ryzyko choroby? Tak! W dodatku niektóre sposoby są bardzo proste.

Trzeci poniedziałek stycznia to podobno najbardziej depresyjny dzień w roku. Smutek jest związany m.in. z niedotrzymaniem noworocznych postanowień. Jeśli jednak dotyczyły one przejścia na dietę, należy się cieszyć. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z SGGW wynika bowiem, że zaczerpnięte z internetu jadłospisy mogą być szkodliwe dla zdrowia oraz powodować objawy kojarzone z Blue Monday, czyli zmęczenie, drażliwość i nerwowość.

W Polsce na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi około 30% osób w wieku powyżej 65 roku życia, a po 75 roku życia liczba zachorowań jest znacząco większa. Uszkodzenia stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa uznawane są za jeden z największych problemów i najpowszechniejszą przyczynę niepełnosprawności. Warto odpowiednio wcześnie zwrócić uwagę na kluczowe czynniki ryzyka. W przypadku bólu stawów zaleca się stosowanie nieszkodliwych dla organizmu i zbadanych medycznie środków.

Therapify to aplikacja mobilna, która ma ułatwić terapię osobom chorym na depresję. Twórcą pomysłu jest Łukasz Pstrong - absolwent AGH w Krakowie, który przez ostatnie dwa lata rozwijał projekt wraz z grupą studentów oraz absolwentów: Uniwersytetu Jagiellońskiego (Barbara Trepkowska), wspomnianego już AGH (Jan Pluta) oraz SWPS w Warszawie (Damian Markowski).

17. listopada odbyła się kolejna edycja akcji “Skonsultuj z Farmaceutą” organizowanej przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji. W dziewięciu największych miastach Polski wolontariusze edukowali społeczeństwo na temat opieki, prewencji oraz farmakoterapii w cukrzycy.

Masz zaplanowaną wizytę u dentysty, a na miejscu okazuje się, że nie możesz przystąpić do zabiegu? To możliwe! Dowiedz się, w jakiej sytuacji lepiej wizytę przełożyć lub poinformować o swoim stanie stomatologa.

Dlaczego niektóre arytmie wymagają długotrwałej diagnostyki, jakie badania i metody można zaoferować pacjentom ze złożonymi zaburzeniami rytmu serca i co nowego w polskich badaniach klinicznych – mówi dr hab. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.