
Proszek "QuikClot" potrafi w ciągu sekund powstrzymać poważne krwawienie. Wkrótce jego odmiana może trafić do powszechnego użytku - informuje "New Scientist". QuikClot został opracowany na potrzeby wojska, by zapobiegać wykrwawieniu na polu walki. Ponad 85 procent żołnierzy którzy zginęli podczas działań wojennych umiera w ciągu godziny od zranienia.

Wyższe dawki leków na obniżenie poziomu cholesterolu mogą pomóc osobom chorym na serce, odwracając niektóre procesy chorobowe, zapobiegając udarom i zawałom - wynika z badań brytyjskich naukowców, których wyniki przedstawiono na kongresie American College of Cardiology.

Nowo odkryty związek hamujący apetyt może pomóc w leczeniu otyłości nie wywołując przy tym silnych skutków ubocznych - wynika z najnowszych badań amerykańskich. Jak napisali naukowcy na łamach pisma "Cell Metabolism", najnowsze badania mogą zaowocować nowym lekiem stosowanym w terapii otyłości i pokrewnych jej zaburzeń metabolizmu.

Ponieważ zbliża się wiosna, warto pomyśleć o przeciążeniach związanych z rozpoczęciem uprawiania sportu. Nasze stawy muszą się dopiero przyzwyczaić do nowych obciążeń. Dobrym sposobem na ochronę stawów w tym momencie są opaski ochronne, które zabezpieczaja przed kontuzjami.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegli w poniedziałek, że skala ptasiej grypy jako choroby zwierzęcej jest bezprecedensowa i postulowali nasilenie działań, mających zapobiec jej przeniesieniu się na ludzi.

Ptasia grypa to choroba ptaków, nie ludzi; przypadki zakażenia się nią u ludzi wynikały z braku zachowania podstawowych zasad higieny oraz bezpośredniego kontaktu z chorym ptactwem. Ta choroba "lubi" brud - podkreśla specjalistka w zakresie chorób wirusowych drobiu prof. Elżbieta Samorek-Salamonowicz.

Każda kobieta może zachorować na raka szyjki macicy, żadna z tego powodu nie musi umierać - przekonywali w poniedziałek w Warszawie uczestnicy konferencji na temat tej choroby. Przyczyną raka szyjki macicy są głównie określone typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), atakujące błony śluzowe narządów płciowych.

Podawanie podczas operacji serca szlachetnego gazu ksenonu może chronić pacjentów przed ryzykiem uszkodzenia mózgu - informuje pismo "Anesthesiology". Ksenon jest gazem szlachetnym - w normalnych warunkach nie tworzy związków chemicznych. Jest niepalny, nietoksyczny, nie ma barwy, smaku ani zapachu.

Kobiety, których partnerzy nie stosują prezerwatyw rzadziej cierpią na depresję, gdyż sperma zawiera związki antydepresyjne - wynika z badań naukowców z USA, które publikuje najnowszy numer "New Scientist".

Masz pomysł i chcesz zmienić świat? Firma Microsoft po raz kolejny zaprasza studentów do udziału w międzynarodowym konkursie Imagine Cup 2006. To jeden z największych na świecie konkursów dla studentów. W tegorocznej edycji studenci z całego świata mają szansę dzięki swoim umiejętnościom zmienić świat w taki sposób, aby żyło się w nim zdrowiej. Rejestracja uczestników do 15 marca!