
Wkrótce rozpoczną się międzynarodowe badania skuteczności leku, który podwyższa poziom "dobrego" cholesterolu. W kierowanych przez specjalistów z Oxford University testach weźmie udział około 20 tys. ochotników w wieku od 50 do 80 lat - z Wielkiej Brytanii, Skandynawii i Chin.

Wcześniaki i dzieci z niską wagą urodzeniową w późniejszym wieku znacznie częściej mają kłopoty z nadaktywnością - informuje pismo "Archives of Disease in Childhood".

Stymulacja nerwu błędnego daje dobre i długotrwałe efekty w leczeniu pacjentów z ciężką depresją, która nie ustępuje pod wpływem leków czy psychoterapii. Niestety, zanim pojawią się jej pierwsze rezultaty, mogą upłynąć miesiące - wykazały najnowsze badania amerykańskie, o których informuje serwis internetowy "EurekAlert".

Duńscy badacze utrzymują, że codzienne picie alkoholu może zmniejszać ryzyko choroby wieńcowej, ale tylko u mężczyzn - informuje serwis Science Daily.

Muzyka może łagodzić przewlekły ból - informuje "The Journal of Advanced Nursing". Przewlekły ból, mimo stosowania leków pozostaje poważnym problemem medycznym. Naukowcy z Cleveland Clinic Foundation testowali działanie muzyki na 60 pacjentach, cierpiących z powodu przewlekłego bólu średnio od sześciu i pół roku.

Spróbowanie tylko jednego papierosa nie jest tak nieszkodliwe, jak się wydaje. Badania potwierdziły, że jego zapalenie często kończy się nałogiem, nawet wtedy, gdy między debiutem a kolejnym papierosem upływają trzy lata.

Louis J. Ignarro, laureat Nagrody Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii, przyjeżdża do Akademii Medycznej w Warszawie z wykładem, podczas którego opowie o swoich badaniach nagrodzonych w roku 1998 Nagrodą Nobla - poinformował PAP Grzegorz Lisicki z Akademii Medycznej w Warszawie.

Kobiety sypiające najwyżej po pięć godzin na dobę przybierają na wadze średnio więcej niż te sypiające dłużej - poinformowano podczas międzynarodowej konferencji American Thoracic Society w San Diego.

Powszechnie dostępnym środkom przeciwbólowym, takim jak na przykład ibuprofen, przypisuje się zwiększenie o 30 proc. ryzyka pierwszej hospitalizacji z powodu niewydolności sercowej - donoszą hiszpańscy naukowcy w publikacji
internetowej "Heart Online First, 2006", poprzedzającej ukazanie się artykułu w periodyku "Heart".

Oddychanie w rytmie wyznaczanym przez niewielkie elektroniczne urządzenie może obniżać ciśnienie tętnicze krwi i opór stawiany przez naczynia krwionośne - ogłoszono podczas 21 dorocznej konferencji American Society of Hypertension w Nowym Jorku.