Artykuły o zdrowiu

Zbyt częste picie kawy może przyspieszać rozwój osteoporozy, a na pewno zwiększa niebezpieczeństwo złamania kości - stwierdzili szwedzcy naukowcy związani z Oddziałam Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala w Upsali i sztokholmskim Instytutem Karolińskim.
Naukowcy zrozumieli sposób, w jaki udar mózgu prowadzi do śmierci komórek nerwowych. Okazało się, że związany z udarem stres powoduje otwarcie się kanałów, przez które do neuronów napływają zabójcze ilości jonów - wynika z kanadyjskich badań. Zdaniem autorów najnowszej pracy na łamach tygodnika "Science", odkrycie to może zaowocować nowymi metodami ochrony neuronów przed skutkami udaru.
Pracujące mamy, które pozostają w stałym stabilnym związku, cieszą się najlepszym zdrowiem ze wszystkich kobiet - wynika z badań brytyjskich naukowców.
Około 60 mln ludzi w UE i nawet nieco więcej w Stanach Zjednoczonych cierpi na otyłość. Coraz częściej problem ten zaczyna dotyczyć dzieci. UE i USA chcą zwiększyć wysiłki, by walczyć z tą przypadłością.
Jak straszną chorobą jest depresja, wiedzą tylko ci, których dopadła. Odbiera sens życiu, uniemożliwia odczuwanie przyjemności. Około 15-25 proc. chorych popełnia samobójstwo. Jest powszechniejsza niż jakakolwiek inna choroba psychiczna. Badaniem neurobiologii depresji zajmuje się polski zespół naukowców pod kierunkiem dr Beaty Legutko.
Mężczyźni stosujący hormonalne środki antykoncepcyjne - które już wkrótce powinny być powszechnie dostępne, mogą odzyskać płodność już w około miesiąc po zakończeniu kuracji - opublikowali naukowcy w piśmie "The Lancet".
Wstrzykując hormon produkowany w jelicie cienkim można osłabić apetyt na jedzenie i poprawić aktywność fizyczną u osób cierpiących na otyłość czy nadwagę - artykuł na ten temat zamieszcza pismo "International Journal of Obesity".
Polsko-niemieckie badania nad nowotworami mózgu - glejakami, prowadzą do nieoczekiwanych wniosków. Organizm, zamiast bronić się przed nowotworem, zaczyna go wspierać.
Naukowcy odkryli białko, które reguluje aktywność i działanie adiponektyny, hormonu otyłości - donosi najnowszy numer "Nature Cell Biology".
Ograniczone spożycie mleka w ciąży może negatywnie wpływać na wzrost i rozwój dziecka, wskazują najnowsze badania kanadyjskie. Wynika z nich, że ciężarne kobiety pijące mniej niż szklankę mleka dziennie rodzą dzieci o mniejszej masie ciała niż matki, które lubią mleko. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Canadian Medical Association Journal".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności