
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że picie kawy może obniżać ryzyko zachorowania na alkoholową marskość wątroby - donosi najnowszy numer czasopisma "Archives of Internal Medicine".

U ośmioletniej Brytyjki rozpoznano objawy chronicznego przeciążenia palców i nadgarstków (RSI). Okazało się, że dziewczynka wysyłała codziennie około 30 SMS-ów. Ośmioletnia Isabellle Taylor z Lancashire zauważyła, że od pewnego czasu bolą ją palce i nadgarstki.

Mieszkańcy Azji dużo palą. Mimo to nowotwory i choroby układu krążenia są wśród nich stosunkowo mało rozpowszechnione. Być może to zasługa zielonej herbaty - sugeruje "Journal of the American College of Surgeons".

Wraz z wiekiem mężczyzny pogarsza się jakość jego nasienia. Zwiększa to ryzyko wad genetycznych u potomka, jak również problemów związanych z poczęciem dziecka - ogłosili amerykańscy naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych donoszą, że mężczyźni mogą cierpieć na związane z wiekiem pogorszenie jakości genetycznej nasienia. Wyniki badań dowodzą, że podobnie jak kobiety, część mężczyzn, którzy odkładają w czasie moment poczęcia potomstwa, zwiększa ryzyko przekazania niektórych chorób genetycznych swoim dzieciom. Badania publikuje tygodnik "PNAS".

Brytyjscy lekarze planują w 2007 roku ekspedycję na najwyższą górę świata - Mount Everest. Wyprawa będzie miała charakter naukowy, a jej celem będzie zbadanie wpływu niedoboru tlenu na organizm człowieka.

Chorzy na schizofrenię w Polsce izolują się od społeczeństwa i mają kłopoty z akceptacją przez środowisko nie tyle z powodu choroby, co z racji objawów ubocznych stosowania leków starszej generacji - wynika z raportu Stowarzyszenia POL-FAMILIA, "Schizofrenia w Polsce. Biała Księga".

Wkrótce rozpoczną się międzynarodowe badania skuteczności leku, który podwyższa poziom "dobrego" cholesterolu. W kierowanych przez specjalistów z Oxford University testach weźmie udział około 20 tys. ochotników w wieku od 50 do 80 lat - z Wielkiej Brytanii, Skandynawii i Chin.

Wcześniaki i dzieci z niską wagą urodzeniową w późniejszym wieku znacznie częściej mają kłopoty z nadaktywnością - informuje pismo "Archives of Disease in Childhood".

Stymulacja nerwu błędnego daje dobre i długotrwałe efekty w leczeniu pacjentów z ciężką depresją, która nie ustępuje pod wpływem leków czy psychoterapii. Niestety, zanim pojawią się jej pierwsze rezultaty, mogą upłynąć miesiące - wykazały najnowsze badania amerykańskie, o których informuje serwis internetowy "EurekAlert".