
Włókno przypominające jedwab może posłużyć do naprawy uszkodzonych nerwów. Włókno nazwane przez producenta Spidrex jest wytwarzane przez genetycznie zmodyfikowane jedwabniki. Dzięki temu z włóknem łatwiej wiążą się żywe komórki.

Zmiany w łożysku mogą być najwcześniejszymi objawami autyzmu u dziecka, uważają naukowcy z USA. Autorzy artykułu na łamach pisma "Biological Psychiatry" liczą, że ich odkrycie pomoże już przy porodzie diagnozować to poważne zaburzenie rozwoju.

Społeczna kampania antytytoniowa „HELP – dla życia bez tytoniu” podsumowała wyniki badań w stolicy. Badania na zawartość tlenku węgla w organizmie przeprowadzone na przełomie maja i czerwca na warszawskich wyższych uczelniach, były kolejnym etapem kampanii prowadzonej z inicjatywy Unii Europejskiej.

Czy Francuzi zachowują szczupłą sylwetkę dlatego, że jedzą dużo sałaty? Najnowsze szwedzkie badania sugerują, że może to być prawdą. Okazuje się bowiem, że składniki chloroplastów, tj. struktur odpowiedzialnych za fotosyntezę w liściach roślin, hamują apetyt i mogą pomóc w walce z otyłością. Informację podaje serwis internetowy AlphaGalileo.

"Wrażliwy emocjonalnie" komputer zostanie wystawiony podczas wystawy "Royal Society Summer Science Exhibition" w Londynie.

Stosowanie klimatyzacji latem i ogrzewanie mieszkań zimą należą do najważniejszych czynników odpowiedzialnych za epidemię otyłości w krajach dobrze rozwiniętych - wynika z kontrowersyjnego artykułu, który zamieszcza pismo "International Journal of Obesity".

Naukowcom udało się pobudzić komórki macierzyste w mózgu szczurów do odnowy tkanki nerwowej uszkodzonej po udarze. Trzeba było w tym celu aktywować białko związane z rozwojem nowotworów, informuje pismo "Nature Medicine". Dzięki tej metodzie gryzonie odzyskały nawet zdolności ruchowe.

Psychoterapia może zmniejszyć częstość powtórnych przestępstw seksualnych, ale z nich nie leczy - twierdzą naukowcy na łamach "British Medical Journal".

Magnetyczna stymulacja mózgu może być bezpieczną metodą rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu - wskazują najnowsze badania amerykańskie. Jak wynika z artykułu na łamach pisma "Stroke", już pięć kolejnych sesji tej terapii poprawia zdolności ruchowe pacjentów nawet o 30%.

Ludzie palący pozornie mniej szkodliwe
papierosy "light" są mniej skłonni do rzucenia nałogu niż inni palacze, a przez to, na dłuższą metę, są bardziej narażeni na skutki palenia - informuje "American Journal of Public Health".