
Depresja może osłabiać kości i podnosić ryzyko osteoporozy oraz złamań - wynika z najnowszych amerykańskich badań. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Codzienne zjadanie niewielkiej ilości ciemnej czekolady zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów w podobny sposób, jak przyjmowanie aspiryny - poinformowano podczas kongresu American Heart Association w Chicago.

Opracowana w Izraelu technika pozwala znacząco zwiększyć szanse na pozaustrojowe zapłodnienie. Polska to jeden z pierwszych krajów, w których jest stosowana.

Naukowcy z Japonii odkryli dwie mutacje wirusa ptasiej grypy H5N1, które umożliwiają mu rozpoznawanie ludzkich białek receptorowych, a przez to atakowanie ludzi - donosi elektroniczna wersja magazynu "Nature".

Co piąta osoba w Unii Europejskiej deklaruje, że w ubiegłym roku była na diecie - wynika z przedstawionego Eurobarometru poświęconego odżywianiu i zdrowiu Europejczyków.

Wirus nabytego małpiego niedoboru odporności SIV (z ang. simian immunodeficiency virus), odpowiednik ludzkiego wirusa HIV, jest chorobą endemiczną goryli w Kamerunie - donosi najnowszy numer czasopisma "Nature".

W mózgu kobiet z poważną postacią depresji nieskutecznie działają "hormony szczęścia", tj. endorfiny, odpowiedzialne m.in. za łagodzenie bólu i stresu - zaobserwowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Archives of General Psychiatry".

Podwyższona temperatura ciała, określana potocznie mianem "gorączki", stymuluje układ immunologiczny do walki z infekcją - potwierdzają na łamach najnowszego numeru czasopisma "Nature Immunology" naukowcy z USA.

Śmiertelność wśród ubogich osób żyjących w sąsiedztwie amerykańskich bogaczy jest wyższa, niż wśród ubogich zamieszkujących mniej zamożne rejony - informuje "American Journal of Public Health." Naukowcy ze Stanford University Medical Center przez 17 lat prowadzili badania mieszkańców Kalifornii, gdzie jest szczególnie wielu milionerów.

Płuca pacjentów cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (COPD) próbują same naprawiać uszkodzone włókna sprężyste - ogłoszono podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego. Zaprzecza to obiegowej opinii, że płuca dorosłych mają ograniczone zdolności regeneracyjne.