Artykuły o zdrowiu

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest pierwszą uczelnią w Polsce posiadającą dynamiczny model sztucznego przewodu pokarmowego. Aparatura pozwalająca na bardzo wierne naśladowanie i monitorowanie procesów zachodzących w żołądku, jelicie cienkim oraz jelicie grubym w kontrolowanych warunkach będzie wykorzystywana do prac badawczych Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
Realizacja grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) pt. “Nowe technologie farmakologicznej stymulacji regeneracji” REGENNOVA przyniosła dwie decyzje Urzędu Patentowego RP o przyznaniu patentów dla naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Pierwszy związany jest z opracowaniem substancji poprawiającej gojenie się ran, drugi z opracowaniem substancji stymulującej regenerację chrząstki.
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Uniwersytetowi Gdańskiemu kolejny patent: na wynalazek pt. „2-izotiocyjanianoetylobenzen do zastosowania w leczeniu choroby Huntingtona”. Dzięki niemu w przyszłości możliwe będzie opracowanie pierwszego leku na tę chorobę, który będzie minimalizował jej przyczynę, a nie jedynie łagodził jej objawy.
W związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego ponownie wsparł podjęte już wcześniej przez władze Uczelni działania w zakresie szybkiego wykrywania zakażeń, przekazując wysokospecjalistyczną aparaturę w postaci termocyklera Light Cycler 480 II do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku.
Uniwersytet Gdański podpisał dwie umowy licencyjne z firmą NANOSCI Sp. z o.o. - podmiotem powstałym w celu komercjalizacji wynalazków, których twórcami jest zespół naukowy pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Adriany Zaleskiej-Medynskiej z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.  NANOSCI wykorzysta licencję do opracowania urządzeń pracujących w układach klimatyzacji, oczyszczających powietrze z patogenów w tym SARS-CoV-2. Misją firmy jest uczynienie środków transportu i miejsc pracy bezpiecznymi dla podróżnych i pracowników.
Czy sztuczna inteligencja (SI) może wesprzeć spersonalizowane leczenie? Na Uniwersytecie Gdańskim, w ramach programu Horyzont 2020, realizowany jest nowy projekt, pt.: „Knowledge At the Tip of Your fingers: Clinical Knowledge for Humanity” (KATY), który podejmuje to wyzwanie. Wykorzystując system medycyny personalizowanej wspomagany przez sztuczną inteligencję projekt wesprze lekarzy w procesie decyzyjnym podczas leczenia raka nerki. Projekt finansowany jest ze środków UE kwotą blisko 8,5 mln euro, z czego budżet dla UG wynosi niemal 650 tys. euro.
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał decyzję o udzieleniu patentu dla badaczy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego na wynalazek pt. Radiosensybilizator do zastosowania w radioterapii. Dzięki niemu możliwe będzie zwiększenie skuteczności radioterapii oraz minimalizacja jej negatywnych skutków.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich publiczne placówki służby zdrowia wykonały ponad 10 milionów testów. Jest to pierwszy kraj na świecie, w którym liczba testów na wykrycie koronawirusa przekroczyła liczbę ludności.
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji obchodzony jest 16 października. W Gdyni co roku z tej okazji odbywało się, wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, bicie rekordu liczby osób jednocześnie ćwiczących resuscytacje na fantomach. Dzisiaj, z powodu pandemii, spotkanie w jednym miejscu nie było możliwe, jednak gdynianie nie zapomnieli o uczczeniu tego dnia i ćwiczeniach.

Trwająca w Polsce i na świecie pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele gabinetów stomatologicznych zawiesiło swoją działalność lub znacznie ją ograniczyło. Dla niektórych pacjentów był to niemały problem. W szczególności dla tych, którzy potrzebowali nagłej pomocy. Obecnie, po poluzowaniu obostrzeń, na wizytę u stomatologa można umówić się już nieco łatwiej. Warto mieć jednak na uwadze, że pandemia znacząco zmieniła zasady funkcjonowania gabinetów dentystycznych, a wizyty u stomatologa różnią się od tych, do których przyzwyczajeni byli dotychczas pacjenci. Co zatem zmienił koronawirus w placówkach dentystycznych i jak wygląda wizyta w czasie pandemii? Jakie zabiegi można wykonać i czy konieczna jest dodatkowa opłata epidemiologiczna?
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności