
Odczuwanie bólu i silnego dyskomfortu po intensywnej pracy treningowej jest czymś normalnym. Kiedy planujesz podnieść intensywność ćwiczeń bądź wprowadzasz nowe ćwiczenia w swój plan treningowy i czujesz jak palą cię mięśnie to oznacza ,że masz przysłowiowe „zakwasy” lub DOMS-y. O tym jak je odróżnić oraz jak im przeciwdziałać opowie mgr Magdalena Sibiga – trener przygotowania fizycznego oraz wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Ludzie to gatunek wzrokowy i spore obszary naszych mózgów zajmują się przetwarzaniem informacji płynącej ze zmysłu wzroku. Co jednak kora wzrokowa robi u osób, które nigdy nie widziały? Badania w tym zakresie prowadził dr Łukasz Bola w Instytucie Psychologii UJ wspólnie z międzynarodowym zespołem naukowców. Ich wyniki ukazały się właśnie w prestiżowym “Current Biology”.

Dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG oraz dr Alicja Chmielewska z Uniwersytetu Gdańskiego otrzymały dodatkowe finansowanie na badania związane z COVID-19. Projekty badaczek znalazły się wśród 14 pozytywnie ocenionych wniosków przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, w ramach działania 4.4. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, na które łącznie przeznaczono prawie 15 mln zł.

Dr hab. Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego została laureatką konkursu Narodowego Centrum Nauki „Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania nad COVID-19”. Pani Doktor otrzymała finansowanie na projekt „Droga do bezpiecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 – modyfikacje białka strukturalnego »Spike« prowadzące do eliminacji efektu ADE” w wysokości prawie miliona złotych.

Akcja charytatywna jakiej jeszcze nie było! Studenci ze studenckiego koła Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowali zbiórkę pieniędzy dla podopiecznych „Fundacji z Pompą” mającą na celu uzbieranie jak największej kwoty na walkę z chorobą nowotworową dzieci z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Do organizacji zbiórki włączyli się studenci z całej Polski. Patronat honorowy objęli Rektorzy UG i GUMedu oraz prezydenci Trójmiasta. Zbiórka potrwa od 18 do 31 maja z finałem w Dniu Dziecka.

Naukowcy z SGGW wnoszą istotny wkład w walkę z nowotworami. Praca, którą wykonują jest ogromną szansą w leczeniu zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Opracowane na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego biokompatybilne nanokapsuły, umożliwiające skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych, już wkrótce znajdą zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Uczelnia przed niespełna dwoma laty sprzedała tę technologię spółce CHDE Polska SA. Teraz przedstawiciele spółki zapowiadają, że pierwsze produkty oparte na wynalazku niebawem trafią do sprzedaży.

W Katedrze Chorób Dużych Zwierząt z Kliniką Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie przeprowadzane są badania dotyczace bezpieczeństwa stoswania aparatu Ventil, opracowanego w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN przez zespół prof. M. Darowskiego. Jest to urządzenie, ktore umożliwia niezależną wentylację obu płuc pacjenta wymagającego intensywnej opieki medycznej. W związku z ograniczeniami systemu lecznictwa i w sytuacji kryzysowej urządzenie to może zostać użyte do jednoczesnej wentylacji dwóch pacjentów. To szczególnie ważne w obliczu obecnej pandemii.

Dr Wojciech Glac z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego znowu udowadnia, że słusznie przyznano mu niedawno nagrodę Popularyzatora Nauki w kategorii „Naukowiec”. Neurobiolog stworzył planszówkę o nazwie „Infekcja”, w której można obronić organizm zakażony koronawirusem. W ten przystępny sposób naukowiec oswaja nas z tym trudnym tematem i edukuje na temat funkcjonowania układu odpornościowego. Zachęcamy do pobierania i drukowania gry.

Narodowe Centrum Nauki opublikowało na swojej stronie wykaz wybranych projektów badawczych, staży zagranicznych, stypendiów i innych działań naukowych finansowanych przez NCN, które dotyczą badań nad wirusami i epidemiami. Wśród 52 wymienionych projektów znalazło się aż 6 realizowanych w Uniwersytecie Gdańskim.