Zaburzenia snu związane z ryzykiem zgonu

Zaburzenia rytmu snu i aktywności dobowej, takie jak wczesne budzenie się czy późne zasypianie, mają związek z wyższym ryzykiem zgonu u mężczyzn w starszym wieku - informuje serwis EurekAlert.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Minnesota doszli do takich wniosków na podstawie badań prowadzonych w grupie ok. 3.000 mężczyzn po 67 roku życia. Aby śledzić dobowy rytm snu i aktywności uczestników testu, na nadgarstku umieszczono im urządzenie mierzące i rejestrujące zmiany w aktywności ruchowej, tzw. aktygraf. Panowie nosili je przez 24 godziny 7 dni w tygodniu.

Jak podkreślają autorzy pracy, wszyscy byli stosunkowo zdrowi i mieszkali u siebie, a nie w domach opieki. Po kilku latach w grupie odnotowano 180 zgonów. Okazało się, że mężczyźni, którzy byli bardzo aktywni w najwcześniejszych lub bardzo późnych porach doby (w odniesieniu do średniej), mieli najwyższe ryzyko zgonu. Najmniej narażeni na zgon byli pacjenci, którzy mieli dużą aktywność w ciągu dnia i byli nieaktywni w nocy, czyli dobrze spali. Wyniki te są podobne do tych, jakie wcześniej uzyskiwano wśród mężczyzn leczonych na raka lub wśród rezydentów domów opieki z chorobą Alzheimera.

Zdaniem prowadzącej badania Misti Paudel, dowodzi to, jak ważny jest regularny rytm budzenia się i zasypiania. Bardzo wczesne budzenie się, aktywność do późna w nocy oraz zaburzenia samego snu mogą szkodzić zdrowiu starszych mężczyzn, dodaje. Mogą np. powodować problemy psychiczne i intelektualne u osób w podeszłym wieku, takie jak depresja, zaburzenia pamięci i gorsza koncentracja uwagi oraz poważne kłopoty ze zdrowiem, w tym wyższe ryzyko otyłości, chorób układu krążenia i cukrzycy.

"Wysypianie się w nocy jest bardzo ważnym czynnikiem warunkującym zdrowie i długość życia u ludzi w różnym wieku, a zwłaszcza u osób starszych, które znacznie częściej cierpią na bezsenność i inne zaburzenia snu niż ludzie młodzi" - mówi Paudel. Badaczka zaleca, by każdy, kto obserwuje u siebie pogorszenie jakości snu skonsultował się z lekarzem. Paudel zaprezentowała dziś wyniki swoich badań na konferencji Associated Professional Sleep Societies, która odbywa się w Baltimore. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-06-12


Polityka Prywatności