Depresja wpływa na ryzyko choroby Alzheimera

Depresja jest raczej czynnikiem zwiększającym ryzyko choroby Alzheimera, niż wczesnym jej objawem - wynika z najnowszych badań, o których informuje pismo "Archives of General Psychiatry".

Choroba Alzheimera jest schorzeniem zwyrodnieniowym tkanki nerwowej mózgu. Charakteryzuje ją występowanie w mózgu pacjenta dwóch rodzajów patologicznych struktur (płytek starczych oraz splotów neurofibrylarnych), które przyczyniają się do obumierania komórek nerwowych.

W rezultacie schorzenie stopniowo prowadzi do osłabienia pamięci i innych zdolności intelektualnych oraz do zmian osobowości chorego. Wiele badań wykazało, że objawy depresji w starszym wieku są związane z częstszym występowaniem alzheimera. Naukowcom nie udało się jednak wyjaśnić, czy depresja jest tylko jednym z wczesnych objawów rozwijającej się demencji, czy czynnikiem, który zwiększa jej ryzyko.

Aby to sprawdzić, badacze z Rush University przeanalizowali dane zebrane wśród 917 katolickich duchownych, którzy na początku badania nie mieli zaburzeń pamięci i innych objawów demencji. Byli to uczestnicy wieloletniego studium pod nazwą Rush Religious Orders Study. Przez 13 lat duchowni przechodzili coroczne badania, które polegały na ocenie objawów depresji, zdolności pamięciowych i ogólnej sprawności umysłowej.

W trakcie studium 190 badanych zachorowało na alzheimera. Analiza potwierdziła, że występowanie objawów depresji na początku badań miało związek z wyższym ryzykiem tego schorzenia w przyszłości, podkreśla prowadzący badania neuropsycholog dr Robert S. Wilson. Jednak, gdyby depresja były efektem rozwoju demencji, to powinna się znacznie nasilić w okresie o 3-4 lata poprzedzającym wystąpienie alzheimera, w którym dochodzi do tzw. łagodnego osłabienia zdolności umysłowych, tłumaczy. Tymczasem jego zespół nie zaobserwował takiej prawidłowości.

Nawet po zdiagnozowaniu alzheimera, objawy depresyjne u pacjentów nie nasilały się. Zdaniem dr Wilsona, depresja może osłabiać zdolność mózgu do radzenia sobie ze zmianami będącymi podłożem choroby Alzheimera. Badacz liczy, że zrozumienie tych mechanizmów pomoże opracować nowe metody zapobiegania tej poważnej chorobie neurologicznej. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-04-08


Polityka Prywatności