Krótkie nogi związane z ryzykiem chorób wątroby

Kobiety o krótkich nogach mogą być bardziej narażone na choroby wątroby, niż długonogie panie - wynika z pracy badaczy brytyjskich, którą publikuje pismo "Journal of Epidemiology and Community Health".

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu, którzy przeanalizowali dane zebrane w grupie 4.300 kobiet w wieku od 60 do 79 lat. Były one mieszkankami 43 brytyjskich miast. Zmierzono długość nóg kobiet oraz ich wzrost, a także pobrano próbki krwi do oznaczenia poziomu czterech enzymów produkowanych w wątrobie - aminotransferazy alaninowej (ALT), gammaglutamylotransferazy (GGT), fosfatazy alkalicznej (ALP) oraz aminotransferazy asparaginowej (AST). Ich stężenie wskazuje jak dobrze pracuje wątroba i czy nie jest uszkodzona.

Okazało się, że panie z krótszymi nogami miały wyższe poziomy badanych enzymów, w porównaniu z długonogimi kobietami. Dowodzi to większego obciążenia wątroby i wyższego ryzyka jej uszkodzenia. Zdaniem prowadzącej badania dr Abigail Fraser, zaobserwowaną przez jej zespół zależność można tłumaczyć czynnikami oddziałującymi w dzieciństwie.

Na przykład dobre odżywianie, od którego w pewnym stopniu zależy wzrost dziecka, może też wpływać na rozwój wątroby i jej podatność na uszkodzenie w wieku dorosłym, spekulują badacze. Jak przypominają, w ostatnich latach pojawiły się prace na temat związku, jaki zachodzi między długością nóg a ryzykiem również innych schorzeń, takich jak choroby serca czy cukrzyca. (PAP)




Polityka Prywatności