Choroba może przydarzyć się każdemu, także studentom. Jednak nie każdy wie, że studenci, podobnie jak inni pracownicy, mają prawo do zwolnienia lekarskiego (L4) w określonych sytuacjach. W artykule wyjaśniamy, kiedy student może skorzystać ze zwolnienia, jakie warunki musi spełnić i jak je otrzymać w nowoczesnej formie e-zwolnienia.
Zaświadczenie lekarskie przysługuje osobom uczącym się, jeśli z powodu choroby stają się czasowo niezdolni do pracy lub nauki. Oto najczęstsze sytuacje, w których student może otrzymać zwolnienie lekarskie:
Zatrudnienie na umowie o pracę – jeśli student pracuje na etacie, przysługują mu te same prawa do zwolnienia lekarskiego co innym pracownikom. W takim przypadku może liczyć na wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy po upływie 30 dni opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe.
Umowa zlecenie – studenci pracujący na umowie zlecenie muszą dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, aby uzyskać prawo do świadczeń z tytułu L4. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule.
Choroba uniemożliwiająca uczestnictwo w zajęciach – nawet jeśli student nie pracuje, zwolnienie lekarskie może być podstawą do usprawiedliwienia nieobecności na uczelni. Warto w takiej sytuacji dostarczyć zaświadczenie lekarskie do dziekanatu lub wykładowcy.
Aby uzyskać zwolnienie lekarskie, konieczne jest stwierdzenie przez lekarza niezdolności do pracy lub nauki. Zwolnienie może być wystawione po tradycyjnej wizycie lub konsultacji online, jeśli lekarz uzna, że stan zdrowia uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków. W przypadku studentów zwolnienie stanowi podstawę do usprawiedliwienia nieobecności na uczelni, jednak należy je dostarczyć do dziekanatu zgodnie z regulaminem uczelni. Studenci, którzy pracują, muszą dodatkowo pamiętać o opłacaniu składki na ubezpieczenie chorobowe, aby mogli otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek.
Uzyskanie zwolnienia lekarskiego nie jest skomplikowane. Można to zrobić na dwa sposoby:
Tradycyjna wizyta u lekarza – Udaj się na wizytę do lekarza, który po przeprowadzeniu badania może wystawić L4.
Zwolnienie online – Dzięki nowoczesnym technologiom studenci mogą uzyskać e-zwolnienie bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę - https://memedic.pl/konsultacja/e-zwolnienie/. Dzięki temu, możesz szybko uzyskać konsultację medyczną, podczas której lekarz oceni Twój stan zdrowia i wystawi zwolnienie.
Po wystawieniu e-ZLA trafia ono automatycznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz pracodawcy. Dzięki temu proces jest szybki i wygodny.
L4 daje studentom prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, ale tylko wtedy, gdy opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe. Jest to obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowie o pracę, natomiast w przypadku umowy zlecenie składki opłaca się dobrowolnie.
Najważniejsze zasady dotyczące wynagrodzenia chorobowego:
Przez pierwsze 33 dni choroby wynagrodzenie wypłaca pracodawca (14 dni w przypadku osób powyżej 50. roku życia).
Po tym czasie wypłatę świadczenia przejmuje ZUS.
Wysokość świadczenia wynosi 80% podstawy wynagrodzenia, a w określonych sytuacjach (np. ciąża, wypadek przy pracy) 100%.
Jeśli choroba uniemożliwia uczestnictwo w zajęciach, student powinien dostarczyć zwolnienie lekarskie do dziekanatu. Zaświadczenie lekarskie jest podstawą do usprawiedliwienia nieobecności i może pomóc w uniknięciu problemów z zaliczeniami. Każda uczelnia ma swoje regulacje w tym zakresie, dlatego warto sprawdzić zasady obowiązujące w danej placówce.
Zwolnienie lekarskie dla studentów może być kluczowe zarówno w kontekście usprawiedliwienia nieobecności na uczelni, jak i uzyskania świadczenia chorobowego w przypadku zatrudnienia. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak e-zwolnienia, studenci mogą szybko i wygodnie uzyskać L4 online.