Kaszel to jeden z najczęstszych objawów infekcji dróg oddechowych i jeden z najczęściej zgłaszanych internistom problemów. Poza chorobami dróg układu oddechowego może także oznaczać występowanie alergii, astmy, a także poważnych dolegliwości ze strony układu krążenia. Czym różni się kaszel suchy i mokry? Jakie są przyczyny poszczególnych rodzajów kaszlu? Kiedy z kaszlem zgłosić się do lekarza?
Z fizjologicznego punktu widzenia kaszel to odruch obronny, którego rolą jest oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub ciała obcego. Z tego powodu nie każdy kaszel należy samodzielnie leczyć i nie wszystkie syropy na kaszel będą skuteczne w określonym przypadku. Jakie wyróżnia się rodzaje kaszlu i jakie mogą być ich przyczyny?
Kaszel rozróżnia się ze względu na to, czy skutkuje odkrztuszaniem wydzieliny, oraz ze względu na długość jego trwania. Ze względu na odkrztuszanie wydzieliny wyróżnia się kaszel suchy i mokry, a ze względu na czas trwania – kaszel ostry, przewlekły i podostry.
Kaszel mokry (inaczej kaszel produktywny lub wilgotny) to kaszel w którego przebiegu chory odkrztusza plwocinę powszechnie określaną flegmą. Odkrztuszana wydzielina najczęściej ma kolor białawy, żółtawy lub zielonkawy. Plwocina krwista lub różowa świadczy o poważnych problemach zdrowotnych – w takim przypadku należy pilnie udać się do lekarza.
Kaszel suchy to rodzaj dolegliwości odczuwany jako dokuczliwe drapanie w gardle. Pod wpływem odruchu odkrztuszania dochodzi do podrażnienia śluzówki, czemu zapobiegać mogą ziołowe syropy na kaszel dostępne m.in. w Apteka Super-Pharm. W odróżnieniu od kaszlu mokrego przy kaszlu suchym nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny.
Ze względu na czas trwania kaszlu wyróżnia się:
kaszel ostry – trwa krócej niż 3 tygodnie;
kaszel podostry – trwa od 3 do 8 tygodni;
kaszel przewlekły – trwa ponad 8 tygodni.
Rodzaj kaszlu i jego przyczyna są ze sobą ściśle powiązane. Poza infekcjami dróg oddechowych jakie mogą być przyczyny kaszlu ostrego ?
zakażenie wirusowe górnych dróg oddechowych: gardła, krtani, oskrzeli, tchawicy;
alergie, w tym alergiczny nieżyt nosa;
ciało obce w drogach oddechowych;
zapalenie płuc;
zapalenie oskrzeli.
odbudowa uszkodzonego nabłonka dróg oddechowych – konsekwencja przebytej infekcji dróg oddechowych.
przewlekła obturacyjna choroba płuc;
rozstrzenie oskrzeli;
palenie papierosów;
nowotwór;
choroby układu krążenia;
astma;
alergia;
refluks żołądkowo-przełykowy;
zapalenie zatok przynosowych;
krztusiec;
gruźlica;
podrażnienie dróg oddechowych przez dym tytoniowy (bierne palenie) lub zanieczyszczenie powietrza;
przebyte infekcje.
Jeśli kaszlowi towarzyszą poniższe objawy, należy natychmiast skontaktować się z pogotowiem ratunkowym:
duszność;
utrata przytomności;
trudność z usunięciem ciała obcego, po którym nastąpił kaszel;
odkrztuszanie krwi lub różowej, pienistej wydzieliny.