Duże natężenie ruchu drogowego w pobliżu miejsca zamieszkania jest jednym z czynników wpływających na ryzyko zwapnienia tętnic i rozwoju miażdżycy, która prowadzi do zawałów serca i udarów mózgu -wynika z raportu niemieckich lekarzy zamieszczonego na łamach pisma "Circulation".
Ryzyko zwapnienia tętnic związane z zamieszkiwaniem w pobliżu ruchliwej ulicy jest prawdopodobnie nieco większe od ryzyka związanego z biernym paleniem - powiedziała we wtorek agencji Reutera dr Barbara Hoffmann z kliniki uniwersyteckiej w Essen.
Główna autorka raportu zastrzegła, że osoby narażone na choroby serca powinny jednak zwracać uwagę przede wszystkim na dobrze udokumentowane czynniki ryzyka, jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i siedzący tryb życia. "Niemniej miejscy planiści powinni mieć świadomość, że taki związek istnieje i pamiętać o tym przy planowaniu nowych budynków i dróg" - powiedziała.
Dotychczasowe badania sugerowały, że zanieczyszczenie powietrza drobnymi cząstkami stałymi może być czynnikiem zwiększającym ryzyko zawału. Aby lepiej zrozumieć tę zależność, badacze z zespołu dr Hoffman zajęli się zwapnieniem naczyń wieńcowych, które może być dokładnym wskaźnikiem diagnostycznym; pozwala ono przewidzieć m.in., kiedy może dojść do zawału.
Mierzy się je z pomocą tomografii komputerowej. Zespół Hoffmann badaniami objął niemal 4,5 tys. osób z trzech wielkich miast w przemysłowym zagłębiu Ruhry. Ekspozycję uczestników badań na zanieczyszczenie pyłami oceniano na podstawie ich adresu zamieszkania, z uwzględnieniem odległości mieszkania od najbliższej dużej drogi. Okazało się, że ryzyko zwapnienia naczyń rosło w zależności od odległości od większego skrzyżowania - im bliżej niego mieszkała osoba badana, tym wyższe było u niej ryzyko miażdżycy naczyń.
W porównaniu z ludźmi mieszkającymi co najmniej 200 metrów od ruchliwej drogi, osoby mieszkające od niej w odległości 101-200 metrów wykazywały o 8 proc. wyższy stopień zwapnienia. W przypadku odległości 51-100 metrów ryzyko zwapnienia naczyń było o 34 proc. wyższe, natomiast u mieszkających o 50 metrów od drogi wzrastało do 63 proc. Teraz zespół Hoffmann zamierza kontynuować swoje badania przez kolejne pięć lat, aby przekonać się, czy mieszkanie obok ruchliwych arterii drogowych wpływa również na tempo wapnienia naczyń. (PAP)