Migreny związane z ryzykiem retinopatii

Kobiety i mężczyźni w średnim wieku, którzy mieli częste migreny, jak i inne bóle głowy, są bardziej narażeni na rozwój retinopatii, czyli degradacji siatkówki oka, które może prowadzić do ślepoty - wynika z najnowszych badań amerykańskich, o których informuje pismo "Neurology".

Retinopatia jest chorobą, która niszczy siatkówkę oka i stopniowo może prowadzić do ślepoty. Rozwija się w wyniku nieprawidłowych zmian w naczyniach krwionośnych siatkówki. Podwyższone ryzyko tego schorzenia dotyczy osób z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, cukrzycą oraz palaczy.

W swoich najnowszych badaniach naukowcy z Uniwersytetu Stanu Północnej Karoliny zaobserwowali, że na retinopatię bardziej narażone są osoby, które cierpią na migreny i inne bóle głowy. Dane do analizy zebrano w grupie niemal 11 tys. kobiet i mężczyzn w wieku od 51 do 71 lat. Dotyczyły one historii migren oraz innych bólów głowy u pacjentów. Sprawdzono też stan oczu badanych osób.

Okazało się, że pacjenci cierpiący na różne bóle głowy, w tym bóle migrenowe, byli od 1,3 do 1,5 razy bardziej narażeni na rozwój retinopatii, niż osoby bez tych dolegliwości bólowych. Gdy analizę zawężono do osób bez nadciśnienia i cukrzycy, schorzeń uważanych za czynniki ryzyka retinopatii, związek ten okazał się być jeszcze silniejszy i dotyczył głównie osób z migrenami.

Zdaniem autorów pracy, podłożem obserwowanej zależności mogą być zaburzenia w czynności drobnych naczyń krwionośnych. Naczynia siatkówki wykazują bowiem duże podobieństwo do drobnych naczyń mózgu, zarówno pod względem anatomicznym, jak i czynnościowym.(PAP)




Polityka Prywatności