Wraz z rozpoczynającym się rokiem akademickim, rusza największa w Polsce zbiórka krwi. Edycja jesienna startuje w październiku a kończy w grudniu, angażując tym samym 37 uczelnie w 15 miastach. - Co roku poszerzamy swoją działalność w kwestii ratowania życia człowieka oraz jego zdrowia i bezpieczeństwa – mówi Gabriela Adamowicz, koordynatorka projektu.
Wampiriada to ogólnopolska akcja honorowego krwiodawstwa organizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Głównym celem projektu jest uświadamianie ludzi, jak wiele mogą zrobić dla drugiego człowieka poprzez oddawanie krwi czy szpiku kostnego.
W ramach Wampiriady studenci z całej Polski organizują zbiórki krwi w okolicy swoich uczelni. - Nasza aktywność polega nie tylko na sprowadzeniu krwiobusa. Organizujemy mnóstwo konkursów, czy innych wydarzeń które mają zachęcić do oddawania krwi - mówią organizatorzy. Jak podkreślają osoby, które oddają krew to nie tylko studenci. - Z roku na rok zainteresowanie naszą akcją rośnie. Oddawanie krwi jest ogromną radością i to według nas jest przyczyną sukcesu akcji. Każdy z nas może uratować życie drugiego człowieka uczestnicząc w naszej akcji - mówi Gabriela Adamowicz.
Według najwyższej Najwyższej Izby Kontroli, rosnące zapotrzebowanie na krew i jej składniki przy utrzymującej się od 2010 r. liczbie dawców sprawia, że ryzyko niezabezpieczenia wystarczającej ilości krwi rośnie. - Niestety, sama chęć bycia dawcą nie wystarcza. - Z powodu zbyt niskiego stężenia hemoglobiny lub złych wyników innych badań, przyjmowania leków czy chorób układu oddechowego, co siódma osoba nie zostaje dopuszczona przez lekarzy do oddawania krwi - mówi Marta Jasiuk, koordynatorka ds. PR Wampiriady. Pomimo wykluczenia 15% z nas, w ubiegłym roku w Wampiriadzie wzięła udział rekordowa ilość 11500 krwiodawców, którzy w sumie zgromadzili ponad 5 tys. litrów krwi.
- Politechnika Warszawska pracuje nad stworzeniem sztucznej krwi, która w pewnym stopniu będzie mogła zastąpić prawdziwą, jednak do tego czasu musimy pamiętać, że jedyny sposób na uratowanie drugiego życia, to nasza krew - przypomina Gabriela Adamowicz.
Kto może oddać krew? Każda osoba, która ukończyła 18 rok życia, jest zdrowa, waży ponad 50kg.
Jak się przygotować? Wyspać się, wcześniej koniecznie zjeść lekki posiłek, oddawanie krwi na czczo to błąd, wypić dużo wody lub soków, 24h wcześniej unikać alkoholu, a przed samym oddawaniem nie palić papierosów, wziąć ze sobą dowód osobisty. Samo oddawanie krwi trwa około godzinę, polega na wypełnieniu specjalnego formularza, rozmowie z lekarzem i już właściwego oddawania krwi.
Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia.
- Dla nas, organizatorów, Wampiriada to przede wszystkim radość z pomagania. Regularnie otrzymujemy wiadomości z podziękowaniami, od osób którym krew uratowała życie. To wielka motywacja - dodają organizatorzy.
Zbliżające się akcje WAMPIRIADY:
1. Region Dolnośląski:
2. Region Śląski:
3. Region Małopolski:
4. Region Podkarpacki:
5. Region Lubelski:
6. Region Podlaski:
7. Region Mazowiecki:
8. Region Kujawsko-pomorski:
9. Region Pomorski: