Pomimo oczywistych zalet jakie niesie ze sobą aktywność fizyczna, osoby cierpiące na choroby przewlekłe takie jak stwardnienie rozsiane (SM) często zaniedbują tę kwestię. Tymczasem, odpowiednio dobrane ćwiczenia, w połączeniu z rehabilitacją mogą poprawić jakość życia z chorobą i łagodzić niektóre jej objawy. Przed ich rozpoczęciem należy jednak rozważyć pewne okoliczności, które mogą wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. O czym warto pamię
Nawet osoby, u których zdiagnozowano chorobę przewlekłą nie powinny rezygnować z regularnej porcji ruchu. Sport uprawiany rekreacyjnie, rehabilitacja pod okiem instruktora, proste prace domowe czy samodzielność w czynnościach sprawiających niekiedy lekki dyskomfort są potrzebne do zachowania sprawności. Najważniejsze, by aktywność dopasować do ogólnej wydolności organizmu oraz stopnia zaawansowania schorzenia. Klika zasad przed rozpoczęciem treningu:
A co z motywacją?
Oprócz możliwości fizycznych do rozpoczęcia przygody z aktywnością fizyczną potrzebne są też chęci. Czasem jednak zwyczajnie brakuje nam motywacji i wtedy ważne jest uświadomienie sobie jakie korzyści mogą płynąć z uprawiania sportu i zrozumieć, że w naszych rękach leży część odpowiedzialności za stan zdrowia. Nie jest istotne jaką formę ruchu wybierzemy, sport jest ściśle związany z budowaniem pewności siebie i wzmacnianiem poczucia własnej wartości, co czyni nas jeszcze silniejszymi psychicznie. Poprzez wspólną aktywność wzmacniamy również relacje międzyludzkie. Jeśli brakuje nam partnera do treningów, w Internecie można znaleźć wiele grup, które umawiają się, aby razem biegać, pływać czy uprawiać jogę. Chodzenie o kulach, a nawet wózek nie muszą być przeciwwskazaniem do każdej aktywności, o czym też warto pamiętać.
Dodatkowo aktywność fizyczna składnia nas do zadbania o siebie także w innych aspektach jak np. dieta, która w przypadku osób chorych przewlekle może stanowić uzupełnienie innych terapii. Wprowadzając zmiany w naszym trybie życia potrzebna jest duża determinacja, jednak efekty będą zauważalne już w krótkim czasie. Według mnie nic nie motywuje bardziej niż sprawniejsze ciało, lepszy humor i więcej energii do działania - mówi Milena Trojanowska, autorka bloga withasmile.pl, chora na stwardnienie rozsiane.
SM24.pl to portal skierowany do pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, którego celem jest wsparcie pacjentów i ich bliskich w zakresie możliwości radzenia sobie z objawami SM. Materiały zostały przygotowane we współpracy z ekspertami. SM24.pl to również platforma, która zawiera m.in.:
- porady dotyczące zdrowego odżywiania
- gry poznawcze
- ćwiczenia usprawniające mowę
- porady jak radzić sobie ze stresem
- porady specjalistów
- interaktywną symulację objawów SM
Portal powstaje dzięki zaangażowaniu Biogen.
dodane przez adamin2