Mierzenie ciśnienia powinno odbywać się na obu rękach

Badacze przekonują, że mierzenie ciśnienia tętniczego na obu rękach powinno stać się rutyną. Najnowsze badania wykazały, że duża różnica pomiędzy wartościami ciśnienia na lewej i prawej ręce może wskazywać na zwiększone ryzyko chorób układu krążenia i zgonu.

Od dawna już funkcjonują wytyczne, że ciśnienie powinno być mierzone na obu rękach, ankiety przeprowadzane wśród lekarzy wykazują, że nie robi się tego często - podkreśla dr Christopher Clark z Uniwersytetu Exeter, którego artykuł opublikowano w piśmie "Lancet".

Różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym na prawej i lewej ręce wynosząca 10 mmHg może pomóc zidentyfikować pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka bezobjawowej choroby tętnic obwodowych.

Różnica wynosząca 15 mmHg może już świadczyć o ryzyku chorób naczyń mózgowych (m.in. miażdżycy i encefalopatii), a także zwiększonym o 70 proc. ryzyku zgonu z powodu chorób układu krążenia.

Nie jest przy tym istotne, na której ręce wartość ciśnienia jest wyższa.

Dr Clark zauważa, że choroba tętnic obwodowych, prowadząca do zwężenia lub niedrożności tętnic, często przebiega bezobjawowo. Dlatego tak duże znaczenie ma jej wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniego leczenia.(PAP)

ostatnia zmiana: 2012-01-30


Polityka Prywatności