Palacze walcząc z nałogiem nie mogą jedynie bazować na środkach zawierających nikotynę. Okazuje się, że dłuższe ich stosowanie jest mało skuteczne.
Naukowcy z USA twierdzą, że równie skuteczne jest poleganie jedynie na własnej woli, szczególnie wtedy, gdy NKT jest źle stosowana.
W celu udowodnienia tej tezy, na 787
mieszkańcach stanu Massachusetts, którzy w latach 2001-2006 podjęli trud
odzwyczajenia się od nałogu.
Wykazały one, że do palenia tak samo często powracały osoby, które stosowały nikotynową terapię zastępczą, jak i te, które z niej zrezygnowały.
NKT najmniej pomocna była u palaczy silnie uzależnionych od tytoniu. Takie osoby aż dwukrotnie częściej powracały do nałogu, jeśli polegały jedynie na sobie i nie korzystały z pomocy specjalisty.
„Wynika z tego, że osoby najbardziej uzależnione od tytoniu postrzegają nikotynową terapię zastępczą jak +cudowne pigułki+, a gdy się rozczarują tracą nadzieję na to, by cokolwiek mogło im pomóc” - twierdzi Hillel Alpert.
Wcześniejsze badania sugerowały, że NKT pomaga rzucić palenie. Najnowsze obserwacje całkowicie tego nie wykluczają. Wynika z nich głównie, że nie jest ona właściwie stosowana, gdyż palacze nie stosują się do zaleceń. Większość z nich rezygnuje z niej jeszcze przed upływem zalecanych co najmniej ośmiu tygodni.
Prof. Stanton Glantz z Center for Tobacco Control Research and Education w San Francisco twierdzi, że nie jest tymi badania zaskoczony. Jego zdaniem amerykański Urząd Leków i Żywności (FDA) powinien zatwierdzać do użycie jedynie te metody leczenia nałogu palenia tytoniu, które mają potwierdzoną skuteczność w dłuższym okresie.
Okazuje się, że terapia NKT jest mało skuteczna, gdy jest stosowana poza kontrolą, w powszechnej sprzedaży.
Nikotynowa terapia zastępcza jest dostępna od 1984 r., ale w 1986 r. wprowadzono ją do sprzedaży powszechnej i od tego czasu nie musi być stosowana z przepisu lekarza.
Z badań opublikowanych przez „Tobacco Control” wynika, że 70 proc. palaczy chce pozbyć się nałogu, a 45 proc. próbowało to robić w ciągu ostatniego roku. (PAP)