Studencie: na zdrowie!

Studenckie życie rządzi się swoimi prawami – to niepodważalny fakt. Młodość, radość i trochę beztroski. Jednak studia to także stres połączony z nieregularnym trybem życia. Jeśli nie chcemy mieć kłopotów ze zdrowiem po ich ukończeniu, już dziś powinniśmy martwić się o nasze zdrowie.

Co zatem zrobić, kiedy do domu mamy 200 lub więcej kilometrów, a łapie nas grypa, angina czy inna choroba?

W wieku 20 lat trudno myśleć o chorobach. Lekarze ostrzegają jednak, że osoby obciążone genetyczne, w których rodzinach zdarzały się poważne choroby, powinny zwrócić uwagę na profilaktyczne badania. Do takich chorób należą przede wszystkim wszelkiego rodzaju nowotwory, cukrzyca oraz choroby układu krążenia.

Daleko od domu...
Wyjazd na studia niejednokrotnie wiąże się z wyjazdem kilkadziesiąt kilometrów od rodzinnego domu. Nowe miejsce zamieszkania zawsze stanowi wyzwanie – człowiek szuka przyjaciół, stara się zadomowić na stancji lub w akademiku oraz w murach uczelni. To naturalna kolej rzeczy. Lecz wśród tych zasadniczych elementów życia w innym miejscu powinna się znaleźć i dbałość o sprawy zdrowia. W przypadku chorób sezonowych typu grypa lub angina musimy przecież udać się do lekarza! Kobiety powinny robić badania ginekologiczne. Zazwyczaj pojawia się pytanie: gdzie pójść? Najlepiej do poradni, która zajmuje się zdrowotnymi aspektami studentów.

Znajdź lekarza pierwszego kontaktu
Znalezienie lekarza pierwszego kontaktu w przypadku studentów nie jest sprawą trudną. Każdy uczący się młody człowiek jest ubezpieczony, zatem z dokumentem potwierdzającym naukę na wyższej uczelni należy się zgłosić do przychodni zdrowia. Załatwienie formalności nie zajmuje dużo czasu, a my mamy pewność, że w przypadku choroby unikniemy stresu i nie będziemy musieli czekać na wizytę u lekarza.

W Krakowie system ten działa sprawnie od bardzo dawna. Za sprawą placówek Scanmed Universum, oferujących kompleksowy zestaw usług medycznych, krakowscy żacy mogą się leczyć bezpłatnie. W Warszawie jakiś czas temu powstał program AKAMEDIK, który również stawia na sprawy związane ze zdrowiem młodych ludzi kształcących się w stolicy.

Akcja – zdrowi i młodzi w Warszawie!
Studenci Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej do 30 listopada  mogą wziąć udział w akcji profilaktycznej. Na uczelniach dostępne są materiały edukacyjne oraz prowadzone są bezpłatne badania dla studentów, w szczególności: pomiar glukozy, pomiar cholesterolu, pomiar ciśnienia, oznaczenia prawidłowej masy ciała. Takie akcje w oczach samych studentów są pozytywnie odbierane, mówi Kasia z APS: myślę, że powinno się więcej robić w tym zakresie – w zakresie informowania studentów. Niestety, ale i ja nie myślałam o zdrowiu na co dzień. Zazwyczaj kończyło się tak, że dopiero kiedy byłam chora dowiadywałam się wśród znajomych co i jak lub dzwoniłam do mamy. W Warszawie spędzam niemal cały rok, więc w końcu mam tu lekarza – jestem ubezpieczona na uczelni więc nie muszę płacić za wizyty. Jestem na trzecim roku studiów i dopiero teraz załatwiłam tę sprawę. Zachęcam w szczególności studentów pierwszego roku, by korzystali z takich programów. To ułatwia życie!

Współczesna egzystencja już w okresie studiów prowadzi do stresogennych sytuacji. Młodzi ludzie podobnie, jak reszta populacji, są narażeni na wiele czynników negatywnie wpływających na nasze zdrowie. Życie w wielkich aglomeracjach miejskich wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby cywilizacyjne. Ważne zatem staje się, by już na początku dorosłości pomyśleć o przyszłości – o zdrowiu.   


ostatnia zmiana: 2010-11-26


Polityka Prywatności