Nawet w śpiączce można się nauczyć niektórych reakcji

Pacjenci w stanie wegetatywnym są w stanie wykształcić odruchy warunkowe - przekonują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Neuroscience". Zdaniem autorów pracy świadczy to o częściowym zachowaniu świadomości nawet podczas śpiączki.

Tristan Bekinschtein wraz z kolegami z MRC Cognition and Brain Sciences Unit w Cambridge badał możliwości poznawcze pacjentów w stanie wegetatywnym. Naukowcy zastosowali metodę tzw. warunkowania, która polega na nauczeniu badanego skojarzenia dwóch bodźców - w tym przypadku dźwięku z podmuchem powietrza skierowanym bezpośrednio w oko pacjenta. Normalną reakcją człowieka na taki podmuch jest napięcie mięśni dookoła oka - czyli mrugnięcie, w procesie warunkowania człowiek uczy się kojarzyć dźwięk z podmuchem powietrza i mruga po usłyszeniu dźwięku nawet jeśli nie towarzyszy mu podmuch.

Po kilku próbach pacjenci w śpiączce nauczyli się mrugać od razu po odtworzeniu dźwięku jeszcze przed podmuchem. Podobnej reakcji nie zaobserwowano u zdrowych pacjentów, poddanych całkowitej narkozie.

Zdaniem autorów pracy ich wyniki sugerują, że taki rodzaj uczenia się (warunkowanie) nie zachodzi w stanie zupełnego braku świadomości np. w znieczuleniu ogólnym czyli narkozie. Ich zdaniem pacjenci w stanie wegetatywnym (śpiączce) mogą mieć zachowaną świadomość na poziomie nie widocznym w ich zachowaniu (nie wykonują zamierzonych ruchów, nie reagują słownie), ale wystarczającym dla nauczenia się pewnych prostych reakcji. (PAP)

ostatnia zmiana: 2009-09-30


Polityka Prywatności