Zmęczenie zapobiega urazom ciała

Osoby senne i zmęczone rzadziej doznają obrażeń ciała - piszą naukowcy na łamach wydania pisma "Journal of the American Board of Family Medicine". Ich zadziwiająca teoria podważa powszechną prawdę, że ospałość i niedobór snu sprzyjają sytuacjom urazogennym.

Kierowani przez prof. Daniel Vinson naukowcy z University of Missouri-Columbia przebadali 2,5 tys. osób. Przeanalizowali bardzo różne przypadki - uczestnicy różnili się między sobą wiekiem, płcią i rodzajem urazu. Wszystkich ich pytano o zwyczajową długość i jakość snu, o to, czy w okresie poprzedzającym powstanie urazu byli ospali lub zmęczeni oraz ile godzin przespali w ciągu 24 i 48 godzin poprzedzających uraz.

Okazało się, że pacjenci skarżący się na zmęczenie i ospałość rzadziej ulegali urazom. Także osoby przesypiające regularnie jednakową ilość godzin były mniej narażone na zranienie.

Natomiast u tych, którzy w ciągu doby poprzedzającej zranienie spali znacznie dłużej niż zwykle (niż w ciągu poprzednich dni), istniało wyraźnie większe ryzyko wystąpienia urazu ciała. "Możliwym wytłumaczeniem jest to, że senność i zmęczenie powodują zmianę naszego zachowania - mówi Vinson. - Jeśli czujesz się bardzo zmęczony unikasz siadania za kierownicą, rezygnujesz z uprawiania sportu, a więc unikasz sytuacji potencjalnie niebezpiecznych i sprzyjających urazom".

"Nasze badania poruszyły ważną dla zdrowia publicznego kwestię i dowiodły konieczność przeprowadzenia dalszych eksperymentów dotyczących zależności pomiędzy jakością i długością snu a podatnością na urazy" - podsumowuje Vinson. (PAP)




Polityka Prywatności