Rozdzielenie ścieżek kontrolujących pobierania pokarmu i zużywanie energii pozwoli skutecznie walczyć z otyłością - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". Badacze odkryli, jaki jest mechanizm działania insuliny na podwzgórze, część mózgu odpowiedzialną za kontrolę apetytu.
Wiadomo że insulina hamuje apetyt za pośrednictwem działania czynnika regulatorowego o nazwie FoxO1 na neurony podwzgórza. Domenico Accili wraz z zespołem z Columbia University w Nowym Jorku zaobserwował, że znaczące obniżenie poziomu FoxO1 w podwzgórzu myszy prowadzi do zmniejszenia ilości pokarmu zjadanego przez zwierzęta bez jednoczesnego zmniejszenia zużycia energii.
Naukowcy wykazali też, że w podwzgórzu czynnik FoxO1 wpływa na miejscowe stężenie enzymu o nazwie Cpe, o którym wiadomo, że jest niezbędny dla prawidłowego dojrzewania kluczowych hormonów regulujących apetyt.
W niezależnych doświadczeniach autorzy doprowadzili do zwiększonej produkcji Cpe u myszy i zaobserwowali, że enzym ten zabezpieczył zwierzęta przed przyrostem masy ciała, nie wpływając jednocześnie na zużycie energii. Zdaniem badaczy, jednoznacznie dowodzi to związku między czynnikiem FoxO1 i enzymem Cpe.
Według autorów pracy, ich odkrycie wskazuje, że rozdzielenie mechanizmów kontroli apetytu i zużycia energii byłoby dobrym sposobem walki z otyłością. (PAP)