Jak zgasić papierosa raz na zawsze

Na chorobę tytoniową składa się zespół uzależnienia psychicznego i uzależnienia biologicznego od substancji psychoaktywnej, nikotyny. "Dlatego osoby, które chcą uwolnić się od papierosów potrzebują kompleksowej pomocy - opieki i kontroli, sprawowanej przez specjalistów" - tłumaczy psycholog Magda Cydzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym przy Centrum Onkologii w Warszawie.

Centrum jest współorganizatorem ogólnopolskiej kampanii pod hasłem "Każdy papieros niszczy Twoje zdrowie". Akcja zrywania z nałogiem rusza 16 listopada - w Światowym Dniu Rzucania Palenia.

W Polsce pali ok. 9 mln osób. Wśród nałogowych palaczy jest ok. 40 proc. mężczyzn i ok. 25 proc. kobiet. Palacze zapadają częściej na nowotwory, choroby układu krążenia oraz przewlekłe choroby układu oddechowego. Chorują i umierają także ci, którzy palą biernie.

MOŻNA POMÓC TYM, KTÓRZY O POMOC POPROSZĄ

Poradnia Pomocy Palącym powstała w 1999 roku z inicjatywy prof. Witolda Zatońskiego. Jej działalność wpisuje się w zadania związane z profilaktyką nowotworów. Zatrudnieni tu specjaliści leczą z uzależnienia od tytoniu mieszkańców Warszawy i okolic. Z poradnią współpracuje ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, która w Centrum Onkologii działa już od 1996 roku. Porady i konsultacje można uzyskać pod numerem 0 801 108 108, a cena połączenia z telefonu stacjonarnego równa jest wartości 1 impulsu telefonicznego.

"Pacjenci, którzy zgłoszą się do poradni, otrzymują na miejscu pomoc lekarza i psychologa. Dodatkowo terapeuci utrzymują z nimi stały kontakt telefoniczny: dzwonią, wspierają, pytają, wyjaśniają różne problemy i wątpliwości towarzyszące zrywaniu z nałogiem" - tłumaczy Magda Cydzyńska. Podkreśla, że wszystkie te usługi są dla pacjentów bezpłatne.

PIERWSZE KROKI KU WYZWOLENIU OD NAŁOGU

Wstępna diagnoza obejmuje ocenę stopnia uzależnienia pacjenta. Sprawdzana jest ekspozycja na dym tytoniowy, badana zawartość tlenku węgla w powietrzu wydychanym, stosuje się również test, który bada motywację i gotowość do rzucenia palenia. Pielęgniarka mierzy ciśnienie krwi, wydolność płuc, tętno. Potem palacz trafia na rozmowę do lekarza, który dostosowuje farmakoterapię do indywidualnych potrzeb. Następnym krokiem jest rozmowa z psychologiem na temat motywacji i obaw związanych z rzuceniem palenia.

"Pacjentowi przysługują dwie rozmowy telefoniczne (inicjowane przez pracowników przychodni, sam pacjent może dzwonić w dowolnym czasie) i kolejna wizyta - po około dwóch tygodniach" - wymienia kierownik poradni. Podkreśla, że taki schemat nie jest sztywny - jeśli pacjent potrzebuje przyjść 10 razy, tyle razy jest przyjmowany. Cydzyńska dodaje, że terapeuta telefoniczny również w pewnym sensie kontroluje postępy palaczy - pyta, czy pacjent wykupił leki, czy je bierze, jak się czuje.

POMOC DOSTĘPNA W CAŁYM KRAJU

Poradni dla palących jest w Polsce kilkadziesiąt. Ich lista, uaktualniana co 6 miesięcy, dostępna jest w poradni telefonicznej. Jednak program "Palenie jest uleczalne", finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i oferujący kompleksowe usługi, funkcjonuje tylko w województwie mazowieckim - oprócz Centrum Onkologii opiekę w tym zakresie oferuje Instytut Kardiologii oraz Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc.

"Informacji i konsultacji udzielamy nie tylko pacjentom, ale również lekarzom. NFZ prowadzi podobny program w województwie lubelskim, ale tylko na poziomie lekarzy rodzinnych" - mówi Cydzyńska. Działania w ramach akcji podjęte zostaną niemal we wszystkich większych miastach wojewódzkich, a także w niektórych mniejszych miejscowościach, np. w Kutnie. Ogólnopolską kampanię na rzecz rzucania palenia Centrum Onkologii w Warszawie we współpracy z Fundacją "Promocja Zdrowia" organizują już po raz szesnasty. Partnerem akcji jest Ministerstwo Zdrowia, a patronat nad nią objął prezydent Lech Kaczyński. (PAP)




Polityka Prywatności