Prawidłowy sen pomaga zachować prawidłową wagę

Czy sen może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi? Według amerykańskich naukowców istnieje duża zależność pomiędzy długością i ilością snu a wskaźnikiem masy ciała. O swoich badaniach naukowcy poinformowali podczas 105. Międzynarodowej Konferencji American Thoracic Society w San Diego.

Badania zostały przeprowadzone w Walter Reed Army Medical Center. Uczestniczyło w nich 14 pielęgniarek, które na czas badania nosiły na nadgarstku specjalne urządzenia monitorujące m.in. aktywność fizyczną (liczbę kroków), wydatki energetyczne i temperaturę ciała.

Pielęgniarki zostały podzielone na dwie grupy w zależności od średniej długości snu. Po porównaniu ich wskaźników BMI okazało się, że kobiety śpiące krócej miały wskaźnik BMI wyższy średnio o 4 jednostki (28,3 kg/m2) w porównaniu z kobietami, które śpią stosunkowo długo (24,5 kg/m2).

Co ciekawe, badacze zauważyli również, że kobiety z nadwagą były paradoksalnie bardziej aktywne niż kobiety, których waga była w normie (14 tys. kroków w porównaniu z niewiele ponad 11 tys.). Na podstawie pomiarów wyliczono też, że kobiety o wyższym BMI spalały dziennie średnio 1000 kalorii więcej. Zwiększona aktywność fizyczna nie przekładała się jednak na utratę wagi.

Prowadzący badania dr Arn Eliasson podejrzewa, że niedobór snu zakłóca naturalną gospodarkę hormonalną zmniejszając m.in. poziom leptyny, hormonu stymulującego apetyt, co może prowadzić do nadwagi. Istotnym czynnikiem może być też stres.

"Wysoki poziom stresu często powoduje problemy ze snem. Jesteśmy wtedy mniej wypoczęci i roztargnieni, przez co musimy nachodzić się więcej, aby wykonać te same zadania, które normalnie nie wymagają aż tyle energii. Nasz stres pogłębia się i nierzadko prowadzi to do jego zajadania" - mówi dr Eliasson.

Naukowcy planują dalsze badania, które pomogą dokładniej poznać wpływ snu i stresu na metabolizm.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-05-20


Polityka Prywatności