Przewlekła bezsenność, z czasem snu ograniczonym do 5 godzin na dobę, jest znaczącym czynnikiem ryzyka dla nadciśnienia tętniczego - ostrzegają naukowcy z USA na łamach czasopisma "Sleep".
Wyniki badań wykazały, że osoby cierpiące na bezsenność, śpiące mniej niż 5 godzin na dobę mają aż 500-krotnie wyższe ryzyko zachorowania na nadciśnienie niż osoby, które śpią ponad 6 godzin na dobę.
Co ciekawe, naukowcy nie zaobserwowali takiej zależności u osób z bezsennością śpiących ponad 6 godzin dziennie, ani u osób bez bezsenności śpiących bardzo krótko.
Główny autor pracy doktor Alexandros Vgontzas ze Sleep Research and Treatment Center at the Penn State College of Medicine przekonuje, że głównym atutem przeprowadzonych przez jego zespół badań jest analiza rzeczywistej długości snu uczestników polisomnografem, co wyklucza nieścisłości.
Wcześniejsze badania wykazały, że bezsenność w połączeniu z bardzo krótkim okresem snu zwiększa metabolizm i zaburza czynność serca, co może prowadzić do nadciśnienia i innych zaburzeń krążenia.
Zdaniem autorów pracy osoby cierpiące na bezsenność powinny szukać pomocy medycznej i nie lekceważyć tego problemu, ponieważ nawet jeśli śpią dłużej niż krytyczne 5 godzin, mogą być narażone na depresję i inne skutki bezsenności.(PAP)