System monitorowania hałasu pomoże w profilaktyce chorób słuchu

Naukowcy z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej we współpracy z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu są twórcami unikalnego w skali światowej Multimedialnego Systemu Monitorowania Hałasu. System umożliwi sporządzanie stale uaktualnianych map hałasu.

Wprawdzie prawo europejskie nakazuje tworzenie tego rodzaju map co najmniej raz na 5 lat, a za ich pomocą walkę z tzw. hałasem środowiskowym, jednak dotychczas tworzone projekty nie oddawały w pełni stopnia hałasu w poszczególnych miejscach. Badania prowadzano w ten sposób, że o różnych porach dnia i nocy mierzono poziom hałasu w konkretnych punktach. W efekcie, badania takie umożliwiały jedynie oszacowanie poziomu dźwięków w różnych porach doby czy roku.

System stworzony przez polskich naukowców umożliwi zebranie, przeanalizowanie i wizualizację danych dotyczących hałasu. Założenia programu są takie, że prezentowane wyniki pokazują stan hałasu konkretnego miejsca w danej chwili, a nie w sposób uśredniony czy statystyczny. Właśnie dlatego system ten przewyższa tradycyjne sposoby badania hałasu.

Jak podaje zespół Politechniki Gdańskiej: Projekt łączy w sobie wiele dyscyplin wiedzy i wykorzystuje najnowsze technologie. W skład oprogramowania wchodzą: mikrofony, stacja pomiarowa wyposażona w specjalny interfejs, program do analizy hałasu, specjalna aplikacja umożliwiająca tworzenie map hałasu oraz serwis internetowy umożliwiający publikację uzyskiwanych wyników.

System zaprogramowany jest w ten sposób, że próbki hałasu pobierane są przez urządzenie USB, wyposażone w mikrofon. Komputer połączony z GPS, umożliwia powiązanie informacji o zmierzonym już poziomie hałasu z wiadomością o miejscu jego występowania. Ponadto dzięki zastosowaniu typowego komputera można będzie wzbogacić system o kamerę wizyjną, czujniki wykrywające np. siłę wiatru czy temperaturę. Poziom hałasu obliczany jest przy pomocy odpowiednich informacji takich jak: źródło jego pochodzenia, rzeźba terenu czy występowanie np. ekranów akustycznych.

Przy wykorzystaniu szerokich możliwości telekomunikacyjnych zmierzone już dane są przesyłane do centrali teleinformatycznej, w której będą przetworzone. Uzyskane wartości są nakładane na mapę terenu. W ten sposób powstanie mapa hałasu, którą można umieścić np. na stronie internetowej i poddawać ciągłej aktualizacji.

Punkty pomiaru dźwięków można również instalować w miejscach takich jak autobusy czy tramwaje i tworzyć "ruchome mapy hałasu". Stwarza to ogromne możliwości dla poprawienia jakości życia Polaków, a przede wszystkim ich zdrowia. System można np. umieszczać wzdłuż linii komunikacyjnych, tym samym określić w jakich częściach miasta hałas jest największy i przeciwdziałać mu sterując ruchem pojazdów. Można również informować pracodawców o stopniu hałasu w ich zakładzie pracy, po czym próbować odpowiednio na niego wpływać.

Aparaty można zakładać wszędzie tam gdzie poziom hałasu jest wysoki: w szkołach, zakładach pracy, przy ruchliwych ulicach, ale i w środkach transportu miejskiego.

Mapy hałasu będą publikowane w specjalnym serwisie internetowym. Znajdą się w nim m.in.: ankiety dotyczące poziomu hałasu, mapy hałasu, informacje o jego parametrach. Jeśli internauta będzie chciał sprawdzić poziom hałasu w konkretnym miejscu koniecznością będzie udzielenie odpowiedzi na serię szczegółowych pytań dotyczących lokalizacji tego punktu. Po określeniu o jaki obiekt chodzi internauta otrzyma wyniki ujęte zarówno w postaci grafiki jak i tabeli. Serwis stworzy możliwość skorzystania z subiektywnych map hałasu, tworzonych na podstawie opinii np. mieszkańców poszczególnych dzielnic. Za jego pomocą będzie można również oszacować stopień zagrożenia słuchu na danym stanowisku pracy.

Ostateczne zakończenie prac nad projektem wraz z uruchomieniem serwisu internetowego planowane jest na wiosnę tego roku.(PAP)

ostatnia zmiana: 2009-01-28


Polityka Prywatności