Nowy wynalazek chemików z UJ pomoże chirurgom i pacjentom

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali innowacyjną metodę, która umożliwi usuwanie heparyny z krwi pacjentów. Jak informuje Piotr Żabicki, specjalista ds. informacji z Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU), wyniki badań Polaków zostały opublikowane w najnowszym wydaniu amerykańskiego czasopisma "Biomacromolecules".

Oryginalna praca nosi tytuł: "pH-sensitive genipin-cross-linked chitosan microspheres for heparin removal". Za artykuł, który już spotkał się z dużym zainteresowaniem świata naukowego, krakowscy badacze zostali wyróżnieni przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (ACS).

Kierownikiem zespołu, który opracował nowatorską metodę jest dr Krzysztof Szczubiałka - adiunkt w Zakładzie Chemii Fizycznej i Elektrochemii Wydziału Chemii UJ (członek zespołu Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów).

Heparyna to polisacharyd zbudowany z około 80 reszt monosacharydów, pochodnych glukozy i kwasu glukuronowego. Jest naturalnym czynnikiem zapobiegającym krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Ze względu na swoje właściwości znalazła zastosowanie w biologii i medycynie, gdzie powszechnie wykorzystuje się ją np. podczas analiz laboratoryjnych czy zabiegów chirurgicznych.

Jednak pozostawienie heparyny w krwi pacjentów przez dłuższy czas jest niekorzystne i może prowadzić do niebezpiecznych krwotoków. Naukowcy opracowali więc metody jej usuwania. Te stosowane dotychczas polegają głównie na podaniu protaminy - białka wiążącego się z heparyną i hamującego jej działanie. Stosowanie protaminy wiąże się jednak z ryzykiem wystąpienia poważnych skutków ubocznych, takich jak reakcje alergiczne, zaburzenia oddychania i obrzęki.

Dr Szubiałka i jego zespół zaproponowali inny sposób usuwania heparyny. W swojej pracowni stworzyli miniaturowe granulki - mikrosfery, zbudowane z substancji naturalnego pochodzenia, m.in. chitozanu (otrzymywanego z pancerzy skorupiaków) oraz genipiny (pozyskiwanej z pewnego azjatyckiego krzewu).

Krakowscy uczeni wykazali, że mikrosfery te wychwytują cząsteczki heparyny z otoczenia i w krótkim czasie mogą całkowicie usunąć heparynę z roztworu. Obecnie autorzy pracy współpracują z lekarzami, aby odkrycie znalazło zastosowanie na salach operacyjnych.

Wynalazek naukowców został już zgłoszony do ochrony patentowej, dzięki działającemu na UJ Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu. Trwają prace nad komercyjnym wykorzystaniem tego odkrycia.(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-12-04


Polityka Prywatności