Używanie technologii teleinformatycznych przy badaniach kardiologicznych EKG jest znacznie tańsze niż wykorzystywanie tradycyjnego sprzętu - oceniają eksperci, którzy przygotowali raport z pilotażowego zastosowania tych rozwiązań przez Instytut Kardiologii w Aninie.
Autorzy raportu powstałego m.in. w oparciu o wyniki pilotażu przeprowadzonego w Instytucie Kardiologii w Aninie prezentują wyliczenia, z których wynika, że stosowanie tele-EKG jest znacznie tańsze niż wykorzystywanie narzędzi stacjonarnych. Zaznaczają jednak, że w fazie wdrożenia niezbędne są istotne nakłady na wyposażenie centrów monitoringu i urządzeń rejestrujących. Nakłady mają się zwrócić już po dwóch latach.
"W przypadku podejrzenia zawału serca, jeśli karetka pogotowia wyposażona jest w odpowiedni sprzęt, możliwe jest natychmiastowe przekazanie obrazu EKG do specjalistycznej placówki medycznej, w której od razu podejmowana jest decyzja o sposobie postępowania: pacjent nie jest przewożony do najbliższego szpitala tylko do ośrodka, w którym możliwe będzie optymalne leczenie. Takie postępowanie skraca czas od +drzwi w domu pacjenta+ do udrożnienia odpowiedzialnej za zawał tętnicy co wybitnie poprawia wyniki leczenia" - podkreślił dyrektor warszawskiego Instytutu Kardiologii prof. Witold Rużyłło podczas środowej prezentacji raportu.
Z kolei kierownik Kliniki Rehabilitacji i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej IK w Aninie, prof. Ryszard Piotrowicz mówił, że tele- EKG jest przydatne także w rehabilitacji.
"Monitorowana i co bardzo ważne sterowana telemedycznie rehabilitacja w miejscu zamieszkania jest efektywna, bezpieczna i bardzo dobrze odbierana przez pacjentów. Metoda ta daje jedyną szansę zapewnienia powszechnego dostępu do rehabilitacji kardiologicznej i wyrównania dysproporcji regionalnych w tym przedmiocie" - powiedział prof. Piotrowicz.
Tele-EKG jest dziś stosowane w niektórych prywatnych i publicznych ośrodkach medycznych. Dostęp do tych rozwiązań jest jednak znacznie ograniczony m.in. ze względu na brak jasnego stanowiska NFZ oraz jednoznacznych regulacji prawnych dotyczących stosowania rozwiązań telemedycznych.
Pacjenci Instytutu Kardiologii w Warszawie mogą korzystać z telemedycyny dzięki środkom uzyskanym z działalności naukowo- badawczej oraz programu Polkard. Trwają przygotowania do wdrożenia programu TeleInterMed, który umożliwi wdrożenie innowacyjnych działań telemedycznych nie tylko w zakresie tele-EKG, ale również w zakresie konsultacji echokardograficznch i radiologicznych.
Tele-EKG umożliwia długotrwałe monitorowania pracy serca w warunkach normalnej aktywności życiowej, w warunkach szczególnych i ekstremalnych. Stwarza to nowe możliwości diagnostyczne, a także zdecydowanie poprawia opiekę nad pacjentami wysokiego ryzyka.
Rozwiązanie to pozwala na uniknięcie hospitalizacji i codzienne funkcjonowanie w normalnym środowisku, przy jednoczesnym zapewnieniu stałej opieki medycznej. Dane przekazywane są na bieżąco do centrum monitoringu, co umożliwia podjęcie natychmiastowej interwencji w razie potrzeby lub opracowanie stosownych zaleceń terapeutycznych i profilaktycznych(PAP)