Społeczna kampania antytytoniowa „HELP – dla życia bez tytoniu” podsumowała wyniki badań w stolicy. Badania na zawartość tlenku węgla w organizmie przeprowadzone na przełomie maja i czerwca na warszawskich wyższych uczelniach, były kolejnym etapem kampanii prowadzonej z inicjatywy Unii Europejskiej.
Organizatorzy akcji wierzą, że cyfry trafią do wyobraźni młodych ludzi i uświadomią skalę zagrożenia związanego z uzależnieniem od tytoniu.
Badania zostały przeprowadzone na reprezentatywnej grupie studentów w wieku od 18 do 30 lat. W ciągu siedmiu dni trwającej akcji (50 godzin) przebadano prawie tysiąc młodych ludzi. Akcja przebiegała bardzo sprawnie, a indywidualne badanie trwało niecałe 4 minuty. Według statystyk, średnia zawartość czadu we krwi przebadanych osób wynosi 12 ppm (parts per million), co odpowiada wypalaniu ponad połowy paczki papierosów dziennie. W badaniach uczestniczyło mniej więcej tylu samo studentów co studentek, a średnia wieku dla obu płci wynosiła 24 lata.
Zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o wynik, okazał się dwudziestojednoletni student, palący od 7 lat, prawie 16 godzin na dobę. Jego wynik to 74 ppm. Tym czasem już przy 35 ppm ogłasza się alarmowy poziom zanieczyszczenia tlenkiem węgla miejskich parkingów – mówi Monica Ponce Jakubowska z firmy Glaubicz Garwolińska Consultants, polskiego koordynatora kampanii HELP. Studentowi SGGW od razu podano kontakt do instytucji, gdzie można uzyskać specjalistyczną i kompleksową pomoc w walce z nałogiem.
Kampania „HELP – dla życia bez tytoniu” podsumowała już wyniki badań poziomu tlenku węglu na warszawskich uczelniach. Najpierw przez 3 dni niebieski namiot kampanii HELP gościł na Dziedzińcu Głównym Uniwersytetu Warszawskiego, następnie przez dwa dni na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, podczas trwającego wówczas święta „Dni SGGW”. Ostatnie 2 dni akcji odbyły się na Głównym Placu Politechniki Warszawskiej.
Po Warszawie, kolejnym miastem, które odwiedzi kampania „HELP – dla życia bez tytoniu” będą Kielce. W dniach od 11 do 14 lipca oraz 22 lipca podczas XXXII Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej badania na zawartość tlenku węgla w organizmie, obejmą młodzież z regionu świętokrzyskiego.
Kampania antytytoniowa Komisji Europejskiej „HELP – dla życia bez tytoniu” została rozpoczęta w 2005 roku i jest prowadzona we wszystkich 25 krajach członkowskich Unii Europejskiej. Kampania skierowana jest do młodych ludzi pomiędzy 15 a 30 rokiem życia, których ma zniechęcić do palenia lub pomóc im w rzuceniu nałogu. Twórcy kampanii „HELP – dla życia bez tytoniu” chcą dotrzeć zarówno do tych, którzy jeszcze nie zaczęli palić jak i do palaczy. Kampania „HELP” została opracowana przez grupę ekspertów w dziedzinie zdrowia. W jej przygotowaniu i realizacji uczestniczą organizacje działające na rzecz budowania zdrowia przez niepalenie tytoniu z całej Europy, zrzeszone w Europejskiej Sieci na Rzecz Ograniczenia Palenia Tytoniu (ENSP) – największej europejskiej organizacji tego typu, reprezentującej ponad 530 organizacji. „HELP" jest drugą, wielką kampanią antytytoniową przygotowaną na zlecenie Komisji Europejskiej, ale pierwszą prowadzoną w Polsce. Za całość działań w zakresie koordynacji kampanii odpowiada w Polsce firma Glaubicz Garwolińska Consultants. Pierwsza kampania antytytoniowa Komisji Europejskiej „Feel Free to Say No” („Możesz powiedzieć nie”) odbyła się w latach 2002-2004. Na stronie internetowej kampanii „HELP – dla życia bez tytoniu” www.help-eu.com można znaleźć wszelkie informacje dotyczące problemów związanych z paleniem, zarówno czynnym jak i biernym.