Testosteron sprzyja szerzeniu się chorób

Podwyższony poziom testosteronu to powód, dla którego samce częściej łapią - i roznoszą infekcje. Tak twierdzą biolodzy z amerykańskiego Penn State University badający zachowanie się myszy.

W swych doświadczeniach uczeni sztucznie podnieśli poziom męskiego hormonu płciowego, testosteronu, u dzikich gryzoni. Zwierzęta te oznaczono elektronicznie i wypuszczono z powrotem na wolność. "Wiemy, że testosteron sprawia, iż osobniki płci męskiej są bardziej podatne na choroby.

Chcieliśmy sprawdzić, czy wpływa też na ich zachowanie się i roznoszenie przez nie chorób" - powiedział Daniel Rear, doktorant prowadzący badanie W tym celu uczeni monitorowali duży obszar terenu. Dowiedzieli się dzięki temu, że "supermęskie" myszy znacznie częściej kontaktowały się ze swymi towarzyszami. Ale też ich obecność dynamizowała ilość kontaktów wśród reszty mysiej społeczności.

Według Greara, pokazuje to, że osobniki o podniesionym poziomie testosteronu wpływają na zachowanie towarzyszy skłaniając je do częstszych bliskich kontaktów. A to, ostrzega uczony, może sprzyjać rozprzestrzenianiu się chorób. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-08-11


Polityka Prywatności