Czy możliwe będzie zapobieganie cukrzycy ciążowej

Nietolerancja glukozy w ciąży, znana jako cukrzyca ciążowa (GDM), zagraża zdrowiu niemowląt i przyczynia się do pandemii cukrzycy typu 2. Właśnie trwają prace w ramach jednego z projektów europejskich nad opracowaniem holistycznej strategii zapobiegania GDM.

Cukrzyca ciążowa to poważne schorzenie, a konsekwencje zarówno dla kobiety w ciąży, jak i jej dziecka mogą być fatalne. Szacuje się, że kobiety, które podają GDM w wywiadzie stanowią około 30% wszystkich kobiet chorych na cukrzycę typu 2. Co więcej, ekspozycja na GDM w łonie matki może predysponować dziecko do cukrzycy i otyłości w późniejszym życiu.

Uczestnicy projektu DALI (Vitamin D and lifestyle intervention for gestational diabetes mellitus (GDM) prevention), finansowanego ze środków UE, pracują nad stworzeniem metod ochrony zarówno matek, jak i dzieci od niekorzystnych skutków GDM. Naukowcy badają trzy rodzaje interwencji, których celem jest zapobieganie GDM: aktywność fizyczna, dieta i suplementacja witaminą D, osobno lub w połączeniu. W trakcie badań zmierzone zostaną zmienne w postaci tolerancji glukozy u matki, przyrost wagi matki i wrażliwość na insulinę.

Zakończyło się już badanie pilotażowe prowadzone w ramach projektu, a rekrutacja do zasadniczego badania klinicznego jest w toku. Do projektu DALI włączono warsztaty szkoleniowe dla trenerów stylu życia i pielęgniarek. Spośród 440 kobiet w ciąży, które ukończyły badanie kliniczne interwencji w styl życia, u 101 wystąpiła cukrzyca ciążowa.

Pacjentki otrzymywały witaminę D lub placebo. Spośród 144 kobiet, które jak dotąd zakwalifikowano do grupy otrzymującej witaminę D, 92 ukończyły badanie, a u 28 wystąpiła cukrzyca ciążowa.

Naukowcy stworzyli biobank DALI i zoptymalizowali bazę danych zamieszczoną w witrynie projektu. Aktualnie pobierane są i analizowane próbki przy jednoczesnym uzupełnianiu bazy danych.

Promocja projektu odbywa się zarówno w mediach drukowanych, na targach naukowych oraz za pośrednictwem wywiadów w mediach. Opublikowano artykuł opisujący badanie DALI w BMC Pregnancy & Childbirth, a badanie pilotażowe zostało omówione w kwartalniku Diabetes Care. Kilka prac poglądowych zostało zaprezentowanych na spotkaniach krajowych i międzynarodowych w formie plakatów naukowych lub podczas prelekcji.

DALI to kompleksowy program badawczy, który poszerzy wiedzę na temat cukrzycy ciążowej i umożliwi opracowanie skutecznych działań zapobiegawczych. Dostarczy również informacji na temat czynników predysponujących do GDM oraz chorobowości w różnych populacjach europejskich.

W przyszłości, dane pochodzące z projektu DALI oraz biobank DALI mogą stworzyć podstawę dla prowadzonych na szerszą skalę badań ogólnoeuropejskich. Standaryzowane badania przesiewowe oraz narzędzia diagnostyczne dla GDM wraz z identyfikacją fenotypów GDM mogłyby oznaczać spersonalizowane leczenie GDM w przyszłości. W konsekwencji, zapobieganie cukrzycy typu 2 nie tylko zmniejszy cierpienie pacjentów, ale złagodzi olbrzymie obciążenia ekonomiczne towarzyszące tej chorobie.

data ostatniej modyfikacji: 2015-08-24 14:18:06
Komentarze


 
Polityka Prywatności