Wspomaganie diagnostyki w placówkach opieki zdrowotnej

Siłą napędową ciągłego dążenia do miniaturyzacji jest świadomość licznych zalet tego procesu. Projektowanie i wytwarzanie coraz mniejszych układów optoelektronicznych o możliwościach przewyższających starsze i większe modele wymaga jednak rozległej wiedzy oraz wysokiej jakości i precyzji.

Partnerzy z czterech krajów azjatyckich i europejskich połączyli siły w ramach projektu "Micro- multi-material manufacture to enable multifunctional miniaturised devices" (M6), by zmierzyć się z tymi wyzwaniami. Finansowany przez UE projekt M6 to inicjatywa przekrojowa, której zadaniem jest udostępnianie wirtualnej platformy współpracy badawczej między specjalistami zajmującymi się innowacyjnymi, przyszłościowymi rozwiązaniami.

Wysiłki badawcze skoncentrowano na opracowaniu nowej generacji miniaturowych układów, które umożliwią stosowanie diagnostyki in vitro i in vivo w placówkach opieki zdrowotnej. Diagnostyka in vitro obejmuje odczynniki i przyrządy używane do testowania próbek pobieranych z ciała. Z kolei na diagnostykę in vivo składają się techniki oceny stanu zdrowia bezpośrednio w organizmie pacjenta.

Nadrzędnym celem projektu M6 jest uwolnienie diagnostyki medycznej od ograniczeń laboratoriów badawczych i medycznych i przybliżenie jej do łóżek pacjentów, gdzie byłoby możliwe kontrolowanie potencjalnych zagrożeń dla zdrowia w czasie rzeczywistym. Miniaturyzacja kluczowych podzespołów urządzeń diagnostycznych do rozmiarów nanometrowych może przynieść znaczne oszczędności czasu i umożliwić stosowanie całkowicie odmiennych zasad funkcjonowania.

Określone przez partnerów projektu wymagania względem mikrourządzeń stosowanych w diagnostyce medycznej blisko pacjenta spełniają w szczególności zminiaturyzowane narzędzia bioanalityczne, w tym systemy lab-on-a-chip. Tworzona w ramach projektu M6 technologia monitorowania pracy serca wykorzystuje istniejącą platformę obrazowania do nieinwazyjnej oceny przepływów krwi w połączeniu ze zautomatyzowanymi testami immunologicznymi.

Projekt M6 stworzył też wirtualną platformę szkoleń podyplomowych. Celem programu szkoleniowego jest pobudzanie ciekawości młodych naukowców i ułatwianie kontaktów między doświadczonymi badaczami, docelowo z myślą o tworzeniu wspólnych kursów badawczych. Oczekuje się, że wspólne inicjatywy szkoleniowe umocnią współpracę badawczą między azjatyckimi i europejskimi partnerami projektu M6.

data ostatniej modyfikacji: 2015-05-19 09:42:01
Komentarze


 
Polityka Prywatności