Leki ziołowe w zwalczaniu chorób układu krążenia

Choroby układu krążenia stanowią istotną przyczynę śmiertelności i cierpień na całym świecie. Podczas europejskiego badania naukowcy zwrócili się ku chińskiej medycynie tradycyjnej, aby szukać rozwiązania tego problemu.

Zidentyfikowano szereg czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz stworzono zalecenia dotyczące diety i związków chemicznych, które łagodzą przebieg tych chorób lub zapobiegają im. Tradycyjna medycyna chińska korzysta z roślin leczniczych, których zastosowanie znacząco przyczynia się do skuteczności leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Jednakże dokładny mechanizm działania tych roślin i bioaktywnych związków w nich zawartych jest słabo poznany.

Chcąc wyjaśnić tę kwestię, uczestnicy finansowanego przez UE projektu TCM-VASC rozpoczęli badania mające na celu odkrycie i opisanie naturalnych związków bioaktywnych występujących w roślinach leczniczych stosowanych w chorobach układu krążenia. Naukowcy wybrali odmianę roślin tradycyjnie stosowanych w Chinach w leczeniu chorób układu krążenia i przygotowali surowe ekstrakty.

Zbadali skuteczność ekstraktów roślinnych w oznaczeniach na bazie funkcjonalnych komórek, wykazując znaczące zahamowanie proliferacji komórek naczyniowych mięśni gładkich. W rozwoju blaszki miażdżycowej komórki te wykazują zmieniony fenotyp, cechujący się szybszym namnażaniem, co przyczynia się do zwężenia światła naczynia i zahamowania przepływu krwi. Ekstrakty ziołowe o działaniu hamującym proliferację tych komórek mogłyby więc stanowić skuteczną, alternatywną metodę leczenia niedokrwienia. Niektóre związki odkryte w projekcie TCM-VASC mają bardzo silne działanie, widoczne już przy dawce w skali nanomola.

Analiza mechanistyczna tych bioaktywnych związków wskazała, że ich działanie opiera się na inhibicji pochodzącego z surowicy i płytek krwi czynnika wzrostu komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Działanie jednego z tych hamujących namnażanie komórek związków obejmowało aktywację czynnika jądrowego 2 podobnego do czynnika 2 pochodzącego z linii erytroidalnej oraz jego genu docelowego, oksygenazy hemu 1.

Podsumowując, prace projektu TCM-VASC podkreśliły użyteczność roślin leczniczych w dbaniu o zdrowie i zapobieganiu chorobom. Identyfikacja bioaktywnych składników tych roślin przyczyni się w przyszłości do opracowania nowych, celowanych farmaceutyków.

data ostatniej modyfikacji: 2015-05-07 13:40:08
Komentarze


 
Polityka Prywatności