Optymalizacja opieki geriatrycznej

Starzeniu zwykle towarzyszy wiele chorób współwystępujących, co utrudnia postępowanie kliniczne. W rezultacie zwiększa się też częstość występowania niepożądanych reakcji na lek, wraz z ryzykiem przepisania potencjalnie nieodpowiedniego leczenia.

Obecnie postępowanie kliniczne w przypadku wielu chorób współwystępujących nie jest unormowane i nie ma czytelnych wytycznych. Naukowcy z finansowanego przez UE projektu SENATOR pracują nad zoptymalizowaniem leczenia farmakologicznego i innych metod leczenia w takich przypadkach.

Głównym zadaniem projektu jest opracowanie i walidacja oprogramowania o nazwie SENATOR, służącego do optymalizacji opieki geriatrycznej z zastosowaniem leków lub bez nich. Uczestnicy projektu poczynili już znaczące postępy dotyczące zakresu działania oprogramowania, jego projektu i tworzenia. Obecnie trwają testy mobilne tej aplikacji.

Korzystając z obszernej bazy danych dotyczących hospitalizowanych osób starszych, naukowcy zidentyfikowali istotne czynniki ryzyka niepożądanej reakcji na lek i z powodzeniem opracowali interfejs oprogramowania do obliczania tego ryzyka u osób starszych. Ukończono wszechstronny przegląd literaturowy dotyczący leczenia chorób geriatrycznych metodami farmakologicznymi i innymi. Naukowcy opracowali już podsumowanie niefarmakologicznych metod leczenia majaczenia i włączono do oprogramowania SENATOR.

Partnerzy projektu mapowali również zależności pomiędzy leczeniem a chorobą, korzystając z międzynarodowych kodów ATC i ICD-10. Narzędzia do badań przesiewowych nad receptami i leczeniem starszych osób zostały przetłumaczone z angielskiego na cztery inne języki. Ponadto wykonano tłumaczenia ujednoliconych list oddziaływań między lekami i między lekiem a chorobą, które również zostaną włączone do oprogramowania SENATOR. Analiza kodów ATC i cen leków może okazać się bardzo wartościowa w tworzeniu polityki władz odpowiedzialnych za służbę zdrowia i rządów, mającej na celu ograniczenie wydatków na leczenie.

Rozpoczął się 1 etap randomizowanego badania klinicznego SENATOR i trwa ocena ryzyka niepożądanej reakcji na lek u włączonych do badania osób starszych. Pomoże to w udoskonaleniu tego narzędzia do oceny ryzyka. Jednocześnie naukowcy oceniają wartość ekonomiczną i skuteczność oprogramowania SENATOR w porównaniu z istniejącymi technikami wspomagania opieki geriatrycznej.

Około 6% nagłych przyjęć osób starszych wynika z reakcji niepożądanych na lek, w tym u 6–21% pacjentów występują nowe reakcje niepożądane na lek podczas hospitalizacji. Pomyślne wyniki badania klinicznego pomogą w standaryzacji i personalizacji opieki geriatrycznej poprzez wszechstronną analizę przypadku z użyciem oprogramowania SENATOR. Zmniejszenie częstości występowania reakcji niepożądanych na lek przełoży się z kolei na niższe koszty leczenia i lepszą jakość życia pacjentów.

data ostatniej modyfikacji: 2015-04-21 10:26:52
Komentarze


 
Polityka Prywatności