Gąbki kluczem do morskich produktów biotechnologicznych

Organizmy morskie badane przez europejskich naukowców stanowią źródło nowych związków, które mają szansę zrewolucjonizować sektor biomedyczny. Opracowano już pierwsze produkty o nowatorskim zastosowaniu.

Gąbki i inne bezkręgowce morskie, a także mikroorganizmy z nimi związane, mogą stanowić niewyczerpane źródło związków bioaktywnych o zastosowaniu biomedycznym. Aby skutecznie wykorzystać w przemyśle te naturalne zasoby, należy rozpocząć od genów, które kodują dane bioprodukty, lub szlaków, które je syntezują. Pozwoli to zapewnić uzyskanie wystarczających ilości aktywnych cząstek.

W finansowanym przez UE projekcie BLUEGENICS połączono wiedzę dotyczącą genomiki morskiej i zaawansowanej chemii, aby wyprodukować nowoczesne związki, które zawierają metabolity wtórne i związki farmaceutycznie czynne. Celem jest poddanie tych związków badaniom przedklinicznym i klinicznym.

Projekt BLUEGENICS realizowany jest przez zaawansowane technologicznie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) specjalizujące się w genomice i zaangażowane w urynkowienie morskich produktów bazujących na osiągnięciach biotechnologii. Dotychczas dokonano znacznych postępów, włączając nowe ekstrakty morskich gąbek i innych organizmów morskich. Są one obecnie poddawane badaniom przesiewowym w celu zidentyfikowania aktywności antykinazowej, a także aktywności mikrobiologicznej i antymikrobiologicznej związanej z przeciwdziałaniem chorobie Alzheimera. Pierwsze produkty, które stoją u progu urynkowienia, to medyczne paski do naprawy skóry (innowacyjne nanocząsteczki hermetyzujące bioaktywne związki naturalne w morfogenetycznie czynnych, naturalnych polimerach).

Powstała także platforma do badań przesiewowych pod kątem aktywności antymikrobiologicznej, dzięki której zidentyfikowano uproszczony odpowiednik antybiotyku plakortyny. Odpowiednik ten wykazuje właściwości antymikrobiologiczne przeciw szczepom pasożyta malarii Plasmodium falciparum odpornym na chlorochinę.

Sukces projektu BLUEGENICS doprowadzi do utworzenia trwałej, zainicjowanej przez branżę jednostki zajmującej się odkrywaniem i produkcją leków na bazie związków morskich metodami biologii molekularnej. Jednostka umożliwi zrównoważoną eksploatację bioróżnorodności molekularnej oceanów i pozwoli zapewnić europejskim MŚP wiodącą pozycję w dziedzinie biotechnologii.

data ostatniej modyfikacji: 2015-03-27 15:08:33
Komentarze


 
Polityka Prywatności