Ulepszanie spersonalizowanych systemów zdrowotnych

Badacze korzystający z dofinansowania UE zajęli się tematyką spersonalizowanych systemów zdrowotnych (PHS), aby dokonać oceny istniejącego systemu i wskazać możliwości ulepszeń.

Systemy PHS stanowią innowację stworzoną z myślą o ciągłym dostarczaniu spersonalizowanych usług zdrowotnych o kontrolowanej jakości. Projekt "Personal health systems foresight" (PHS FORESIGHT) przyjrzał się systemom PHS od strony badań, innowacji i polityki, aby lepiej poznać rozbieżności między potencjałem tych systemów a faktycznym zapotrzebowaniem na nie. Dla potrzeb projektu przyjęto definicję systemów PHS obejmującą: urządzenia zakładane lub wszczepione służące do monitorowania i przesyłania danych fizjologicznych i zdrowotnych, inteligentne metody przetwarzania łączące informacje biomedyczne i środowiskowe oraz działania podejmowane na podstawie informacji pobranych z systemów PHS.

Zajęto się analizą źródeł i inicjatyw badań nad systemami PHS w Europie, identyfikując kwestie potencjalnie wspomagające lub utrudniające prowadzenie badań. Badacze korzystali z baz danych projektów z siódmego programu ramowego (7PR) i innych, jak również z informacji o działaniach rządowych i pozarządowych. Aby zorientować się w ogólnej sieci systemów PHS, dokonano też przeglądu studiów przypadku, analiz i projektów badawczych oraz patentów. W latach 2008–2013 kwestie związane z systemami PHS były poruszane w 67 projektach finansowanych przez UE. Większość badań prowadziły uczelnie, organizacje badawcze i przedsiębiorstwa.

W ramach projektu PHS FORESIGHT stwierdzono, że pomimo licznych inicjatyw pilotażowych dotyczących systemów PHS brak koordynacji doprowadził do fragmentacji tej dziedziny. Systemy PHS są złożone i funkcjonują w środowisku wzajemnych zależności między ludźmi, organizacjami i technologiami. Aby były skuteczne, muszą istnieć odpowiednie systemy współpracy łączące pacjentów, zakłady opieki zdrowotnej i inne zaangażowane strony. Potrzeba nie tylko odpowiednich rozwiązań technologicznych, ale również zaprojektowania systemu usług z udziałem wszystkich zainteresowanych.

Przyszłe plany badaczy dotyczą opracowania planu strategicznego dla Europy. Plan będzie określał priorytety i wskazywał obszary kompromisów wymuszonych dokonanymi wyborami. W końcowym raporcie znajdą się wnioski dotyczące luk i obszarów niedopasowania w istniejącej infrastrukturze systemów PHS, przyszłych potrzeb i problemów oraz znaczenia poruszanych kwestii w skali ogólnoeuropejskiej.

data ostatniej modyfikacji: 2015-02-16 15:59:38
Komentarze


 
Polityka Prywatności