Medycyna - informacje naukowe

Source
Terminalne stadium niewydolności nerek stanowi globalny problem zdrowotny - szacuje się, że około 2,4 milionów pacjentów na świecie poddawanych jest każdego roku dializie. Co więcej, liczba chorych wzrasta o 7-8% rocznie, ze względu na starzenie się społeczeństwa oraz wzrost liczby zachorowań na cukrzycę. Uczestnicy projektu NEPHRON+ starają się poprawić jakość życia osób cierpiących na niewydolność nerek poprzez opracowanie przenośnej, sztucznej nerki, wzbogaconej o rozwiązania informatyczne i telekomunikacyjne, umożliwiające zdalne monitorowanie.
Rak jest jednym z najpoważniejszych problemów medycznych. W samej Wielkiej Brytanii wykrywa się 300 tysięcy nowych przypadków rocznie i co roku przeprowadza się prawie dwa miliony operacji chirurgicznych. Dzięki dofinansowaniu z ERBN dr Zoltán Takáts z Imperial College w Londynie opracował inteligentny elektroskalpel, który "wyczuwa zapach" wycinanych tkanek. Może to zrewolucjonizować leczenie raka, a także badania żywności i leków oraz badania mikrobiomu człowieka.
Jak w przypadku wszystkich zwierząt nerwy węchowe langust są stale narażone na uszkodzenie i wymagają odbudowy. Jak to ujęto w »New Scientist«, rozwiązanie langusty polega na stworzeniu swego rodzaju żłobka dla młodych neuronów – grudki u podstawy mózgu zwanej niszą.
Choroba niedokrwienna serca (IHD) była przyczyną 12% wszystkich zgonów w 2011 r. w krajach OECD. Schorzenie, które powoduje ograniczenie dopływu krwi do serca, doprowadza do stopniowego uszkodzenia tkanki miokardialnej. Chociaż wprowadzenie angioplastyki i stentów skutecznie obniżyło wskaźniki wczesnej śmiertelności, brak rozwiązań w zakresie naprawy uszkodzonej tkanki często prowadzi do tego, że po początkowym powrocie chorego do zdrowia następuje przebudowa mięśnia sercowego i przewlekła niewydolność serca (CHF). Jedynym środkiem zaradczym na CHF jest przeszczep serca, ale niewielu chorych ma tyle szczęście, aby znaleźć na czas zgodnego dawcę.
Malaria zabija każdego roku ponad milion osób. Nowa technika autorstwa zespołu z Imperial College w Londynie polega na zaszczepianiu komarom genu, dzięki któremu znakomita większość ich potomstwa jest męska. Według czasopisma The Guardian doprowadzi to ostatecznie, wraz z wyginięciem samic, do radykalnego spadku ich populacji w ciągu sześciu pokoleń.
Od początku epidemii HIV niemal 75 milionów osób zostało zakażonych tym wirusem, a około 36 milionów z jego powodu zmarło. W 2012 r. odnotowano w sumie 29.000 nowych przypadków HIV na terenie UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tymczasem naukowcy odkryli metodę wykorzystania wirusa jako narzędzia do walki z chorobami dziedzicznymi, a w perspektywie długofalowej także z samym zakażeniem HIV.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności