Medycyna - informacje naukowe

Finansowana przez UE inicjatywa ma na celu wspieranie medycyny spersonalizowanej poprzez zacieśnianie współpracy między naukowcami a instytucjami finansującymi badania.
Wytyczne oparte o dane z badań pomagają w tworzeniu polityki i wdrażaniu wszechstronnych działań na rzecz pogłębienia wiedzy o zdrowiu wśród starzejącej się populacji UE.
Konieczność opłacania opieki zdrowotnej z własnej kieszeni w krajach o niskich przychodach, jak np. Indie, prowadzi do dalszego zubożenia ludności i ograniczonego dostępu do służby zdrowia. Aby rozwiązać ten problem, naukowcy wdrożyli trzy programy ubezpieczeń zdrowotnych w społecznościach lokalnych.
Dlaczego warto nosić dobre szkła, gdzie je kupować, jak sprawdzić czy chronią przed czerniakiem oka oraz co oznaczają symbole CE, EN, ISO lub UV 400? Oto poradnik, który pozwoli wybrać najzdrowsze i najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne tego lata.

Cukrzyca stanowi jeden z głównych problemów medycznych, jako że niszczy układ krwionośny, powodując choroby. Naukowcy z europejskiego badania postanowili wyjaśnić, jak cukrzyca wpływa na patofizjologię naczyń krwionośnych.
Europejskie konsorcjum opracowało system analityczny "stosowany na miejscu" (point-of-use test, POUT), który może być używany w medycynie, przemyśle rolno-spożywczym i weterynarii. Wszystkie te zastosowania można modyfikować w momencie produkcji. Podłoże papierowe lub kartonowe stało się innowacyjną bazą do taniej i szybkiej diagnostyki.
Gruźlica staje się ponownie ogólnoświatowym zagrożeniem dla zdrowia i dotyka już jedną trzecią całej populacji ludzkiej. Wyjaśnienie mechanizmów jej patogenezy oraz wirulencji i przeżycia prątków gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis) umożliwi skuteczniejsze zwalczanie tej choroby.
Badacze europejscy analizowali strukturę neuronów w warunkach prawidłowych i chorobowych. Ich prace skupiały się na lokalizacji i modyfikacji kanałów jonowych, które są niezbędne do właściwej transmisji sygnału.
Europejscy badacze starają się wyjaśnić mechanizmy odpowiadające za homeostazę i odnowę skóry. Te informacje mają decydujące znaczenie w leczeniu uszkodzeń skóry.
Występowanie zaburzeń metabolicznych oraz chorób współistniejących wzrasta w alarmujący sposób. Aby móc lepiej je diagnozować i leczyć potrzeba pilnie nowych biomarkerów.
W wielu przypadkach zioła stosowane są jako produkty lecznicze w uśmierzaniu objawów wielu chorób lub leczeniu ich. Podczas badania europejskiego odkryto, że niektóre owoce mają działanie przeciwcukrzycowe i obniżają ciśnienie tętnicze krwi.
Białka przyjmują skomplikowaną strukturę trójwymiarową tuż po wytworzeniu, aby osiągnąć pełną funkcjonalność. Zaawansowane metody spektroskopowe pozwalają badać mechanizmy komórkowej kontroli jakości z dokładnością co do atomu.
W ramach europejskiego badania testowana jest nowa postać leku na wyniszczającą infekcję oka. Zadaniem projektu jest też zwiększenie świadomości ryzyka stosowania soczewek kontaktowych i istotności szybkiego rozpoznawania infekcji oka.
Siłą napędową ciągłego dążenia do miniaturyzacji jest świadomość licznych zalet tego procesu. Projektowanie i wytwarzanie coraz mniejszych układów optoelektronicznych o możliwościach przewyższających starsze i większe modele wymaga jednak rozległej wiedzy oraz wysokiej jakości i precyzji.
Badacze finansowani przez UE sprawdzali związek między regulacją metabolizmu tłuszczu a degeneracyjnymi i metabolicznymi chorobami kości zależnymi od otyłości takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) i osteoporoza (OP). Eksperymenty umożliwiły nowatorski wgląd w to zagadnienie.
Badanie praktyk medycyny tradycyjnej na Madagaskarze ukazało istotność rytualnego i symbolicznego postrzegania roślin uważanych za lecznicze.
Poprawa długoterminowych wyników i ograniczenie działań niepożądanych związanych z immunosupresją stanowi poważne wyzwanie. Podczas badania europejskiego prowadzone są próby dostosowania leczenia immunosupresyjnego do indywidualnych potrzeb pacjentów z zastosowaniem biomarkerów.
Starzenie się nie pozostaje bez wpływu na mózg, a zwłaszcza na pamięć. Europejscy badacze przyjrzeli się, jak może zmieniać się zużywanie energii przez mózg wraz z postępowaniem procesu starzenia.
Chińscy i europejscy naukowcy połączyli siły, by opracować innowacyjne, miniaturowe urządzenia do zastosowań w biomedycynie. Korzystając z technik nanowzorców i mikrocieczy stworzono szereg systemów i zastosowań, które mogą zrewolucjonizować analitykę i umożliwić dostarczanie niewielkich ilości cieczy.
Naukowcy europejscy stworzyli nowe materiały do inżynierii tkankowej. Materiały te zostały zaprojektowane do reagowania na określone bodźce, w tym zakażenia bakteryjne, i oczekuje się, że znajdą zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny.
Lyngbya majuscula jest tropikalnym gatunkiem sinicy morskiej będącej źródłem prawie 300 produktów naturalnych. Niektóre z nich mogą pomagać w terapii nowotworów złośliwych, cukrzycy, HIV i choroby Alzheimera.
Choroby układu krążenia stanowią istotną przyczynę śmiertelności i cierpień na całym świecie. Podczas europejskiego badania naukowcy zwrócili się ku chińskiej medycynie tradycyjnej, aby szukać rozwiązania tego problemu.
Dofinansowani ze środków UE naukowcy podjęli prace nad zastąpieniem płynnych i liofilizowanych szczepionek nowymi kandydatami w stanie stałym. W razie powodzenia badania umożliwią wielkoskalową produkcję nowych szczepionek wirosomalnych o podwyższonej stabilności i dłuższym okresie przechowywania, które będą podawane w mniej inwazyjny sposób.
Europejscy naukowcy prowadzą badania nad mutacjami epigenetycznymi, aby poznać sposób regulacji ekspresji genowej w stanach zdrowia i choroby. Epigenetyka ma wpływ na to, które geny ulegną ekspresji w wyniku oddziaływania czynników innych niż sekwencja DNA danego osobnika.
Wyjaśnienie, w jaki sposób wirusy różnego typu przedostają się w głąb komórki, stanowi klucz do opracowania strategii przeciwwirusowych.
W ramach badania europejskiego przeanalizowano skuteczność samokontroli w cukrzycy przez młodzież z wykorzystaniem zdalnego interfejsu e-zdrowia. Podczas prób stwierdzono wysoki poziom akceptacji systemu wśród pacjentów, bez istotnej różnicy między płciami i ze szczególnie wysokimi wynikami w przypadku najmłodszych uczestników.
Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową układu nerwowego, powodującą demencję oraz zaburzenia poznawcze. Finansowani przez UE naukowcy przeprowadzili obrazowanie czynnościowe w celu zbadania zmian w sieciach neuronowych mózgu, które są związane z upośledzeniem pamięci.
Zrozumienie mechanizmu powstawania reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) jest kluczowe dla rozwoju strategii prewencyjnych. Identyfikacja nowych biomarkerów powinna pomóc w przewidywaniu początków choroby.
Nowe centrum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie na wysokiej jakości platformę onkologii eksperymentalnej na użytek szpitali klinicznych. Innowacyjne techniki badawcze pozwolą lepiej wyjaśnić proces karcynogenezy i opracować nowe narzędzia do rozpoznawania i leczenia nowotworów.
Rak prostaty to drugi najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Realizacja wysokoprzepustowych rozwiązań w zakresie analizy obrazu raka prostaty powinna poprawić ogólną dokładność i prędkość diagnozowania.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności