Urazowe uszkodzenie mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności na świecie, a mimo to nadal brakuje technologii umożliwiającej szybką diagnozę i leczenie, koniecznej do poprawy rokowań. Nowoczesny hełm diagnostyczny, stosowany w miejscu sprawowania opieki nad pacjentem ma to zmienić.
Życie w zdrowiu wydłuża się w całej UE, co przyczynia się do gruntownej zmiany przebiegu okresu starzenia. Inicjatywa UE promuje aktywne uczestnictwo starszych osób we wszystkich przejawach życia społecznego poprzez szeroki zakres narzędzi komunikacyjnych.
Ciało człowieka posiada zdolność do tworzenia nowych naczyń krwionośnych w procesie zwanym angiogenezą. Zbadanie procesów cząsteczkowych zapoczątkowujących to zjawisko mogłoby przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia.
Lekooporność to jeden z najważniejszych czynników niepowodzenia terapii przeciwmalarycznej, skutkującego często śmiercią. Pionierskie urządzenie wielkości telefonu komórkowego do badania infekcji i mutacji malarii po pobraniu krwi z palca mogłoby ocalić miliardy ludzkich istnień.
Niewłaściwe użycie antybiotyku powoduje pojawienie się bakterii lekoopornych. Zrozumienie mechanizmów odpowiadających za to zjawisko powinno pomóc w opracowaniu odpowiednich środków zaradczych.
Zbyt mała liczba kompetentny pracowników służby zdrowia należy do najpoważniejszych czynników utrudniających poprawę opieki i skuteczniejsze ratowanie życia ludzkiego w Afryce. Uczestnicy unijnej inicjatywy postanowili poprawić jakość usług ochrony zdrowia w Afryce subsaharyjskiej poprzez zwiększenie skuteczności pracowników placówek medycznych.
Gruźlica należy do największych problemów medycznych w historii ludzkości. Mimo że przez kilka dziesięcioleci była ona wyleczalna, to nieprawidłowe terapie doprowadziły do pojawianie się bakterii wielolekoopornych.
Niedokrwistość związana z przewlekłą chorobą nerek jest poważnym zaburzeniem dotykającym miliony europejczyków. Finansowane przez UE badanie ma na celu stworzenie nowatorskiej terapii niedokrwistości z użyciem rusztowań antykalinowych.
Migotanie przedsionków jest najczęściej obserwowaną arytmią serca w populacji europejskiej: zachorowalność sięga 2%. Opracowanie metod wczesnej diagnozy i skuteczniejszego leczenia tego zaburzenia przełoży się na miliardowe oszczędności w wydatkach na leczenie.
Medycyna coraz ściślej współpracuje z materiałoznawstwem w tworzeniu innowacyjnych materiałów do rożnych zastosowań. Nanotechnologia jest ważną dziedziną w technologii materiałów używanych w inżynierii tkankowej.
Poznanie właściwości ściany komórkowej bakterii jest kluczowe dla zrozumienia ich wirulencji i odkrycia potencjalnych celów terapeutycznych. W tym kontekście europejscy badacze analizowali nową grupę enzymów, która może być użyta do inhibicji infekcji.
W związku ze stale zmieniającym się środowiskiem i nawykami, narażenie na działanie zanieczyszczeń występujących w środowisku staje się coraz bardziej złożone, ale wpływ zagrożeń środowiskowych na zdrowie pozostaje słabo scharakteryzowany. Przyszłe badania poświęcone okresom wysokiej podatności, takim jak wczesny okres życia, powinny pomóc w przewidywaniu indywidualnych ryzyk zachorowań związanych ze środowiskiem.
Finansowana przez UE inicjatywa ma na celu wspieranie medycyny spersonalizowanej poprzez zacieśnianie współpracy między naukowcami a instytucjami finansującymi badania.
Wytyczne oparte o dane z badań pomagają w tworzeniu polityki i wdrażaniu wszechstronnych działań na rzecz pogłębienia wiedzy o zdrowiu wśród starzejącej się populacji UE.
Konieczność opłacania opieki zdrowotnej z własnej kieszeni w krajach o niskich przychodach, jak np. Indie, prowadzi do dalszego zubożenia ludności i ograniczonego dostępu do służby zdrowia. Aby rozwiązać ten problem, naukowcy wdrożyli trzy programy ubezpieczeń zdrowotnych w społecznościach lokalnych.
Cukrzyca stanowi jeden z głównych problemów medycznych, jako że niszczy układ krwionośny, powodując choroby. Naukowcy z europejskiego badania postanowili wyjaśnić, jak cukrzyca wpływa na patofizjologię naczyń krwionośnych.
Europejskie konsorcjum opracowało system analityczny "stosowany na miejscu" (point-of-use test, POUT), który może być używany w medycynie, przemyśle rolno-spożywczym i weterynarii. Wszystkie te zastosowania można modyfikować w momencie produkcji. Podłoże papierowe lub kartonowe stało się innowacyjną bazą do taniej i szybkiej diagnostyki.
Gruźlica staje się ponownie ogólnoświatowym zagrożeniem dla zdrowia i dotyka już jedną trzecią całej populacji ludzkiej. Wyjaśnienie mechanizmów jej patogenezy oraz wirulencji i przeżycia prątków gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis) umożliwi skuteczniejsze zwalczanie tej choroby.
Badacze europejscy analizowali strukturę neuronów w warunkach prawidłowych i chorobowych. Ich prace skupiały się na lokalizacji i modyfikacji kanałów jonowych, które są niezbędne do właściwej transmisji sygnału.
Europejscy badacze starają się wyjaśnić mechanizmy odpowiadające za homeostazę i odnowę skóry. Te informacje mają decydujące znaczenie w leczeniu uszkodzeń skóry.
Występowanie zaburzeń metabolicznych oraz chorób współistniejących wzrasta w alarmujący sposób. Aby móc lepiej je diagnozować i leczyć potrzeba pilnie nowych biomarkerów.
W wielu przypadkach zioła stosowane są jako produkty lecznicze w uśmierzaniu objawów wielu chorób lub leczeniu ich. Podczas badania europejskiego odkryto, że niektóre owoce mają działanie przeciwcukrzycowe i obniżają ciśnienie tętnicze krwi.
Białka przyjmują skomplikowaną strukturę trójwymiarową tuż po wytworzeniu, aby osiągnąć pełną funkcjonalność. Zaawansowane metody spektroskopowe pozwalają badać mechanizmy komórkowej kontroli jakości z dokładnością co do atomu.
W ramach europejskiego badania testowana jest nowa postać leku na wyniszczającą infekcję oka. Zadaniem projektu jest też zwiększenie świadomości ryzyka stosowania soczewek kontaktowych i istotności szybkiego rozpoznawania infekcji oka.
Siłą napędową ciągłego dążenia do miniaturyzacji jest świadomość licznych zalet tego procesu. Projektowanie i wytwarzanie coraz mniejszych układów optoelektronicznych o możliwościach przewyższających starsze i większe modele wymaga jednak rozległej wiedzy oraz wysokiej jakości i precyzji.
Badacze finansowani przez UE sprawdzali związek między regulacją metabolizmu tłuszczu a degeneracyjnymi i metabolicznymi chorobami kości zależnymi od otyłości takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) i osteoporoza (OP). Eksperymenty umożliwiły nowatorski wgląd w to zagadnienie.
Badanie praktyk medycyny tradycyjnej na Madagaskarze ukazało istotność rytualnego i symbolicznego postrzegania roślin uważanych za lecznicze.
Poprawa długoterminowych wyników i ograniczenie działań niepożądanych związanych z immunosupresją stanowi poważne wyzwanie. Podczas badania europejskiego prowadzone są próby dostosowania leczenia immunosupresyjnego do indywidualnych potrzeb pacjentów z zastosowaniem biomarkerów.
Starzenie się nie pozostaje bez wpływu na mózg, a zwłaszcza na pamięć. Europejscy badacze przyjrzeli się, jak może zmieniać się zużywanie energii przez mózg wraz z postępowaniem procesu starzenia.
Chińscy i europejscy naukowcy połączyli siły, by opracować innowacyjne, miniaturowe urządzenia do zastosowań w biomedycynie. Korzystając z technik nanowzorców i mikrocieczy stworzono szereg systemów i zastosowań, które mogą zrewolucjonizować analitykę i umożliwić dostarczanie niewielkich ilości cieczy.