Medycyna - informacje naukowe

Naukowcy pracujący w USA opublikowali artykuł opisujący szczegółowo ich odkrycia, wedle których ryzyko zachorowania z powodu nowego szczepu grypy co najmniej częściowo determinuje pierwszy szczep, z jakim dana osoba miała kontakt w dzieciństwie.
Partnerzy trzech finansowanych ze środków UE projektów – NEUWALK, WALK AGAIN oraz E-WALK – przyczynili się do opracowania bezprzewodowego „interfejsu mózg-rdzeń kręgowy”, który omija uszkodzenia rdzenia kręgowego i przywraca zdolność chodzenia w tymczasowo sparaliżowanej nodze.
Międzynarodowy zespół naukowców, pracujący pod egidą finansowanego ze środków UE projektu IMMUNOCORE, odkrył nowy defekt genetyczny, który skutkuje niezdolnością organizmu do skutecznego zwalczania infekcji.
Wyniki badań, prowadzonych wspólnie przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN) i brytyjską organizację charytatywną Alzheimer’s Research UK, pokazały, że tę wyniszczającą chorobę neurodegeneracyjną można powstrzymać za pomocą iniekcji do ośrodków pamięci w mózgu.
Roboty do noszenia na ciele, które są w stanie przewidywać i reagować na ruch użytkownika w czasie rzeczywistym mogą radykalnie usprawnić sprzęt do wspomagania mobilności i rehabilitacji.
Pionierskie badania kliniczne tchnęły nową nadzieję w walkę z wirusem HIV, po tym jak chory poddany leczeniu nową terapią wydaje się nie mieć śladów wirusa we krwi. Mimo iż eksperci zachowują ostrożność, to nowatorskie leczenie może pozwolić na otwarcie nowego frontu w walce toczonej z chorobą.
W nowym artykule, naukowcy z Uniwersytetu w Southampton, Zjednoczone Królestwo, i członkowie zespołu pracującego nad finansowanym ze środków UE projektem RAMP, wykazali, że memrystory mogą wspomóc opracowywanie bardziej precyzyjnych i przystępnych medycznych wyrobów neuroprotetycznych i bioelektrycznych.
Naukowcy korzystający ze środków unijnych dokonali istotnych postępów w pracach zmierzających do poznania obiecujących mechanizmów, w oparciu o które można by opracować szczepionkę przeciwko HIV.
Finansowani ze środków UE naukowcy opracowali nową terapię regeneracji kości, która ma znacząco poprawić naprawę tkanki kostnej i zapewnić pacjentom, którzy potrzebują wymiany fragmentu kości, skuteczne rozwiązanie.
Obecny brak skutecznej terapii przeciw pląsawicy Huntingtona (HD) pozostawia jedną na 10 000 osób z utrudniającymi życie problemami psychicznymi, ruchowymi, komunikacyjnymi i tymi związanymi z odżywianiem się. Unijne konsorcjum jest przekonane, że znalazło długo poszukiwany lek i jest coraz bliżej pierwszych badań przedklinicznych.
Dla osób cierpiących na chorobę Parkinsona (PD), której objawów nie można uśmierzyć farmakologicznie, jedyną nadzieją może być głęboka stymulacja mózgu (DBS). Mimo iż metoda DBS jest w zasadzie uznawana za bezpieczną, w niektórych przypadkach może wywoływać skutki uboczne związane ze stymulacją, między innymi wrażenie drętwienia lub mrowienia, sztywność mięśni, zaburzenia mowy bądź równowagi oraz niepożądane zmiany nastroju. Partnerzy projektu IMPACT postanowili przeciwdziałać tym skutkom ubocznym poprzez udoskonalenie metody DBS.
Dofinansowany ze środków unijnych projekt pozwolił poczynić znaczące postępy w terapii najczęstszej postaci białaczki wieku dziecięcego, ratując potencjalnie tysiące młodych istnień.
Zawiązane w styczniu 2016 r., unijne Porozumienie w Sprawie Zmian Demograficznych ma stworzyć środowiska, które wspomagają aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu poprzez wymianę najlepszych praktyk. Projekt AFE-INNOVNET, którego celem było zawiązanie tego Porozumienia, zgromadził 29 partnerów z 18 krajów.
Chorzy na raka na cały świecie godzą się z faktem, że najskuteczniejsze leczenie antynowotworowe – chemioterapia – tak naprawdę niszczy ich układ immunologiczny. Jednak na Łotwie, od 2004 r., przełomowa terapia o nazwie Rigvir dokonuje cudów. Ta nowa metoda leczenia, która doprowadza do rozkładu komórek nowotworowych i sprzyja ich apoptozie oraz pobudza układ immunologiczny, już niedługo będzie dostępna w pozostałej części Europy, między innymi dzięki wsparciu UE z programu „Horyzont 2020”.
Przedsiębiorstwo dokonuje istotnych postępów nieco ponad miesiąc od uzyskania od Agencji Żywności i Leków (FDA) oznaczenia Fast Track dla swojej molekuły QR-010. Prace nad QR-010 współfinansowane w ramach programu H2020 mają umożliwić leczenie chorych na mukowiscydozę (CF), którzy są nosicielami pospolitej mutacji ∆F508, czyli 70% cierpiących na tę chorobę.
Finansowani ze środków UE naukowcy przeanalizowali nowe sposoby szybkiego wykrywania patogenów zakaźnych – takich jak wirusy wścieklizny i grypy – aby zapobiegać pandemiom.
Od rozpoczęcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro zastosowanie starożytnej techniki stawiania baniek przez różnych sportowców, aby skrócić ponoć czas regeneracji i zapewnić sobie lepszą wydolność, jest jak dotychczas najczęściej komentowanym aspektem igrzysk. Naukowcy mają jednak podzielone zdania, co do tego, czy technika zapewnia realne korzyści fizyczne, wykraczające poza efekt placebo.
System Parsortix firmy ANGLE plc, który został objęty w marcu 2016 r. patentem europejskim, zbiera krążące komórki nowotworowe we krwi do dalszych analiz medycznych. Jego zastosowanie stanowi zasadniczy postęp w badaniach prowadzonych w ramach projektu GANNET53, opartych na inhibitorze Hsp90 drugiej generacji, które mają poprawić wskaźniki przeżycia przerzutowego raka jajnika.
W ramach finansowanych ze środków UE badań naukowcy odkryli, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje w określonych porach dnia, gdyż nasz zegar biologiczny ma wpływ na zdolność wirusów do replikacji i rozprzestrzeniania się w komórkach.
Statystyki nie kłamią, aż 96 proc. osób uważa atrakcyjny uśmiech za największy wabik dla płci przeciwnej (dane Amerykańskiej Akademii Stomatologii Estetycznej). To na uśmiech, obok oczu, zwracamy największą uwagę, gdy kogoś poznajemy - i jeśli wierzyć naukowcom - zaledwie ułamek sekundy wystarczy, aby podświadomie zdecydować, czy ktoś nam się podoba czy nie. Twój uśmiech nie jest perfekcyjny? Zobacz, co możesz poprawić w gabinecie stomatologa.
Gładka i zdrowa skóra twarzy to nie tylko zasługa kremów, dobrych genów czy zabiegów medycyny estetycznej. Jeśli chcesz zatrzymać czas, musisz w pierwszej kolejności… zadbać o zdrowie zębów. Powód? To, co dzieje się w jamie ustnej, ma znaczący wpływ na pojawienie się pierwszych zmarszczek.
Czas letniego odpoczynku to moment, w którym możemy zapomnieć o codziennych problemach i obowiązkach. Nie powinniśmy jednak robić przerw w dbaniu o stopy, które podczas wyjazdów zasługują na szczególną uwagę. O czym należy pamiętać, wybierając się na wakacje?
Grzybica paznokci jest powszechnie występującym problemem estetycznym. Jej leczenie jest dość trudne, ponieważ grzyby znajdują się we wnętrzu płytki paznokcia, w którą trzeba wniknąć leczniczo, żeby je skutecznie usunąć. Niewiele jest metod, które sobie z tym radzą, jednocześnie nie uszkadzając całego paznokcia. Od niedawna tego typu schorzenie można leczyć w gabinetach medycyny estetycznej za pomocą naświetlania odpowiednim laserem. To zabieg, który daje o wiele lepsze efekty od innych metod.
Na ciele jest około 2 - 3 mln gruczołów potowych, a na 1 m 2 przypada 300 gruczołów - człowiek wydziela od kilku ml do kilku litrów potu dziennie. Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym. Gdyby organizm się nie pocił, uległby przegrzaniu. Jednakże nadmierne pocenie może prowadzić do wielu problemów, nie tylko psychicznych, ale także społecznych i zawodowych.
Odległe kraje kuszą swoją egzotyką Polaków, jednak wyjazdy do niektórych regionów świata mogą być ryzykowne dla kobiet w ciąży. Już wkrótce wielu turystów wybierze się na igrzyska olimpijskie do Brazylii, ale ze względu na możliwość zakażenia się wirusem Zika nie jest to kierunek wskazany dla ciężarnych, a nawet par starających się o potomstwo, biorąc pod uwagę poważne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki. Dalekie podróże niosą ze sobą nie tylko ryzyko chorób tropikalnych, ale też wiążą się z dużymi zmianami klimatycznymi i żywieniowymi, które mogą być dokuczliwe, a nawet niebezpieczne dla kobiet w ciąży.
Krioterapia to zabieg polegający na zastosowaniu bardzo niskich temperatur od minus osiemdziesięciu do minus stu stopni Celsjusza, w celach rehabilitacji leczniczej. Już w ok. 2500 r. p.n.e. zostały odkryte dobroczynne właściwości zastosowania zimna, wówczas używano lodu oraz zimnej wody.
Z wakacji prosto na fotel dentystyczny? To możliwe, jeśli nie będziesz przestrzegała pewnych zasad. Oto, co warto wiedzieć przed urlopem, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.
Pomimo licznych sukcesów w tworzeniu szczepionek wiele chorób ciągle stanowi poważne wyzwanie. Trwają prace nad zwiększeniem skuteczności szczepionek i optymalizacją substancji o charakterze adjuwantów.
Problem chrapania dotyczy około 13 miliona Polaków, nie należy więc do rzadkości. W większości przypadków to niegroźna, choć nieprzyjemna dla otoczenia, dolegliwość. Jednak u niewielkiego procenta osób może być objawem bardzo poważnej choroby, jaką jest bezdech senny. Jest to schorzenie groźne dla zdrowia, a nawet życia.
Wysokie temperatury powodują, że część osób zamiast korzystać z pogody zamyka się w domach. Właśnie tam ochłody szuka wiele starszych osób. Okazuje się, że niepotrzebnie, odpowiedni strój oraz to co zjemy może spowodować, że spędzenie czasu na świeżym powietrzu będzie o wiele przyjemniejsze.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


 
Polityka Prywatności