Humor medyczny:)

Zakład psychiatryczny. Pacjent chodzi po korytarzy ze szczoteczką do zębów na smyczy. Podchodzi do niego lekarz i pyta: -Jak się czuje pański piesek? pacjent odpowiada: -Jaki pies? Panie doktorze tak sobie szczoteczkę do zębów na sznurku ciągnę. Lekarz zadowolony biegnie do innych lekarzy powiedzieć że pacjent wyzdrowiał. W tym momencie pacjent zwraca się do szczoteczki do zębów: -Te... Azor patrz jak go wykiwaliśmy.

ZDROWIE

Czy czytanie ebooków psuje wzrok?
W dobie cyfrowych technologii, czytanie na urządzeniach elektronicznych jest niezwykle popularne. Czytamy wiadomości, artykuły, a nawet całe książki. Czy e-czytanie rzeczywiście negatywnie wpływa na wzrok? Jak najlepiej użytkować książki elektroniczne, aby korzystać z nich bez obaw?
Wiek biologiczny wyjaśnia zróżnicowanie reakcji na stres
Czy mechanizmy ucieczki albo walki uruchamiane przez reakcje na stres słabną wraz z wiekiem? I jeżeli tak się dzieje, to czy jest różnica między starzeniem się biologicznym a chronologicznym? To pytania na które odpowiedzi przynoszą nowe badania.
Leczniczy wirus Rigvir może podwoić wskaźnik przeżycia raka
Chorzy na raka na cały świecie godzą się z faktem, że najskuteczniejsze leczenie antynowotworowe – chemioterapia – tak naprawdę niszczy ich układ immunologiczny. Jednak na Łotwie, od 2004 r., przełomowa terapia o nazwie Rigvir dokonuje cudów. Ta nowa metoda leczenia, która doprowadza do rozkładu komórek nowotworowych i sprzyja ich apoptozie oraz pobudza układ immunologiczny, już niedługo będzie dostępna w pozostałej części Europy, między innymi dzięki wsparciu UE z programu „Horyzont 2020”.
Zastosowanie granzymów w zwalczaniu posocznicy
Posocznica jest poważnym problemem zdrowotnym, który wymaga szybkiego rozwiązania. Prowadzone w Europie badania ujawniły, że pewne enzymy wydzielane przez komórki układu odpornościowego mogą pomóc w ograniczaniu rozprzestrzeniania się stanu zapalnego.
Zdrowy styl życia - wybrany artykuł
Jak dbają o zęby Polacy
Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, ponad 40 proc. Polaków powyżej 65 roku życia nie posiada już własnych zębów, 26 proc. nie zgłasza się na wizyty kontrolne do stomatologa, a 43 proc. odwiedza go tylko raz w roku . Z czego wynikają takie statystyki? W dużej mierze z naszej niewiedzy. Nie mamy bowiem świadomości jak często należy chodzić do dentysty, myć zęby oraz wymieniać szczoteczkę. Colgate prezentuje wyniki badań poświęconych higienie jamy ustnej Polaków i podpowiada jak prawidłowo dbać o uzębienie.
Deprecha i schiza - wybrany artykuł
Mniej węchu więcej depresji
Zmysł węchu pełni wiele ważnych funkcji. Reguluje m.in. przyjmowanie pokarmu (wpływając na smak jedzenia) czy pozwala zauważyć zagrożenie w otoczeniu (jak pożar). Oddziałuje też na komunikację z innymi (rola w doborze partnera i wyczuwaniu emocji innych osób).
Ciekawostki medyczne - wybrany artykuł
Niebezpieczne upały
Długie letnie słoneczne dni i wysokie temperatury to nie tylko doskonała okazja do weekendowej ucieczki z miasta i wypoczynku na świeżym powietrzu. To również czas, w którym sercowcy, przewlekle chorzy i osoby starsze muszą na siebie szczególnie uważać – alarmują lekarze.

Przegląd uczelni
w Polsce
Wy__sza_Szko__a_In__ynierii_i_Zdrowia_220.jpg