Artykuły o zdrowiu

Depresja może zwiększać ryzyko osteoporozy wśród kobiet przed menopauzą - informuje pismo "Archives of Internal Medicine". Zanik kostny (osteoporoza) występuje u połowy kobiet i 20 procent mężczyzn po 50. roku życia.
Mała aktywność fizyczna zwiększa zagrożenie depresją i demencją - ogłoszono podczas konferencji British Nutrition Foundation. Jak wynika z analizy 17 wcześniejszych prac, przeprowadzonej
przez naukowców z University of Bristol, u osób które nie unikają ruchu ryzyko choroby Alzheimera jest niższe o 30-40 procent.
Zwiększone dawki w diecie kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 3 mogą zapobiegać zachorowaniom na demencję, a nawet powodować remisję tej choroby - twierdzą naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinskiego. Takie kwasy występują w tłuszczu rybim.
Tzw. Grupa Pompidou, organizacja działająca na rzecz walki z handlem narkotykami w ramach Rady Europy, przygotuje rezolucję, "która skoncentruje się na powszechnym uznaniu, że uzależnienie jest chorobą".
Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz uważa, że zapłodnienie metodą in vitro, jest "nie do przyjęcia" i sprzeczne z nauką Kościoła.
Dzieci otyłych kobiet są bardziej narażone na zgon tuż po porodzie, który nastąpił w wyniku przedwczesnego pęknięcia błon płodowych - informują naukowcy z Danii na łamach pisma "Obstetrics and Gynecology". Według autorów pracy, ryzyko to dotyczy w największym stopniu wcześniaków.
Przeprogramowanie dorosłej komórki macierzystej tak, aby miała właściwości zarodkowej komórki macierzystej (ES) jest możliwe - donoszą naukowcy z Kyoto University na łamach pisma "Cell". Jak twierdzą, jest to olbrzymi krok naprzód w badaniach nad wykorzystaniem komórek macierzystych w medycynie. Pozwoli on uniknąć wielu kontrowersji towarzyszących wykorzystaniu komórek ES zludzkich zarodków.
Prof. Arne Astrup z Uniwersytetu Kopenhaskiego ostrzega, że używanie środka odchudzającego o nazwie Acomplia u niektórych pacjentów może powodować depresję. Środek jest dopuszczony do sprzedaży w Unii Europejskiej, wyłącznie na receptę.
Nasz mózg doskonale radzi sobie z wyłapywaniem ważnych sygnałów z tła. Chodzi m.in. słyszenie rozmów odbywających się w głośnym otoczeniu. Naukowcy z Niemiec, Japonii i Kanady zbadali mechanizmy predysponujące nas do tej trudnej sztuki.
Problem nadwagi dotyczy 41 proc. mężczyzn i 29 proc. kobiet w Polsce, natomiast z otyłością musi zmagać się 16 proc. mężczyzn i 20 proc. kobiet - poinformował dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia (IŻiŻ) w Warszawie, Mirosław Jarosz. Dodał, że odsetek ludzi mających problemy z wagą wzrasta.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności